У нас липсва единен регистър на психично болните, както и системни грижи след излизането им от лечебните заведения. Това обясни за Новините на Нова националният консултант по психиатрия - проф. Вихра Миланова.
Още: Прогноза за времето - 10 април 2025 г. (четвъртък)
Още: Meteo Balkans: Идват мощни ветрове, хората да подготвят домовете си
По данни на експертите до 40 на сто от българите имат или са имали психичен проблем, а всеки пети е с тежка диагноза.
„Първо, ние не ги знаем кои са тези хора или ги знаем само в момента, когато се прилага такава грижа. Иначе не се знае, няма приемственост, тоест, когато тези хора са изписани от болницата, където са настанени принудително заради поведение, което е застрашавало тях или околните, след като излязат я няма тази приемственост в проследяването", обясни проф. Вихра Миланова, цитирана от КРОСС.
Лечението на някои психични заболявания да се финансира по клинични пътеки от НЗОК, а не както до момента - от държавния бюджет. Предложението е залегнало като точка в Националната здравна стратегия 2014-2020.
Още: Най-важните новини за деня: 9 април 2025 г.
Още: Зимата ще напомни за себе си: Прогнозата на Никол Станкулова
Промените са предизвикали спор сред психиатрите, тъй като една част от тях са ги подкрепили, а Националния консултант по психиатрия проф. Миланова и Българската психиатрична асоциация не одобрили предложението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Намаляват на 130 км/ч максималната скорост по магистралите у нас
Сред основните мотиви то да не влиза в сила бил фактът, че голяма част от психично болните у нас са здравно неосигурени и ако се премине към финансиране от касата, те могат да не получат нужното им лечение.
Предстои предложенията да бъдат разгледани от ръководството на Здравното министерство.
Още: Софийският университет загуби още един именит преподавател
Още: Правителството предлага наказания и по-строги правила за използването на дронове