Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

30 000 проверки се очакват до края на летния сезон по Черноморието

17 юли 2016, 18:05 часа • 1489 прочитания

30 000 проверки ще бъдат извършени от инспекторите на НАП до края на летния сезон по Черноморското крайбрежие.

Освен познатите контролни покупки, открити наблюдения, инвентаризации на налични стоки, за пръв път през тази година в курортните места по крайбрежието ще патрулират съвместни екипи на НАП и МВР, облечени с униформено облекло.

Ролята на тези съвместни екипи е да наблюдават търговската дейност, да следят за нелегални обекти и да съдействат на туристите при нужда.

Патрулните двойки ще подпомагат също и екипите, ангажирани с дистанционното наблюдение на касовите апарати чрез компютърната система на НАП, ще сигнализират и за нелегални търговски обекти.

2016 г. е първата в която се използват обозначени с униформено облекло екипи на НАП.

От приходната агенция обясняват, че целта им през тазгодишната лятна кампания не е откриване на нарушения и налагане на санкции, а промяна в поведението на търговците по Черноморието. Независимо от новия подход, проверяващи инспектори без униформи ще продължат да правят контролни покупки и открити наблюдения в рамките на дни или седмици в обекти, определени като рискови.

Пълен контрол на движението на хранителни стоки, алкохол, цигари и напитки започна звеното за фискален контрол на НАП в населените места и курортите по Черноморието от началото на юли.

На специално създадени контролни пунктове фискални агенти следят движението на леки, лекотоварни и товарни автомобили, които зареждат хотели, ресторанти и заведения. При проверките се изискват фактури и документи за произход на стоките, следи се и за отчитането на продуктите при техните получатели.

По-рано от Сдружението на заведенията в България (СЗБ) разпространиха декларация до медиите, в която изразяват загриженост за обстановката по българското Черноморие.

Публикуваме позицията на Сдружението без редакция.

"Сдружението на заведенията в България (СЗБ) изразява силна загриженост за случващото се в българските черноморски курорти.

На фона на множеството проблеми пред туристическия сектор, обусловени както от геополитическата среда (най-вече пренасочването на туристическия поток от Турция към България), така и от липсата на достатъчно кадри с необходимите умения и опит, вместо да подпомогнат туристическия сектор, със своите действия българските институции допълнително влошават бизнес средата.

Непремереното публично говорене на отговорни представители на институциите нанесе тежък удар върху потока от туристи и постави ангажираните в сферата на туристическите услуги в силно затруднено положение. Активно афишираните мерки за сигурност практически липсват, а широко прокламираното засилено полицейско присъствие (вкл. за пропускателни пунктове) се оказаха медиен балон, чийто единствен ефект бе резкият отлив на туристи.

Вместо да коригира откровено неадекватното си поведение, държавата вкара в действие целия си арсенал от механизми за институционален натиск върху бизнеса, който ежедневно е подложен на проверки от всякакво естество.

В резултат на това, принципно недостигащият персонал е принуден, вместо да съсредоточи усилията си към качественото и своевременно обслужване на клиентите, да ангажира вниманието и времето си с „обслужване“ на контрольори. От друга страна, непрекъснатото присъствие на контролни органи в заведенията създава у клиентите усещане за наличието на нередности и вреди на общия имидж на търговските обекти, а това води до допълнителен спад на оборотите.

Уважаваме правото на държавата да упражнява контрол върху стопанската дейност, но заедно с това не можем да не отбележим, че прекомерният контрол е точно толкова вреден, колкото и липсата на контрол!

Представителите на туристическия бизнес отдавна са престанали да очакват подкрепа от страна на институциите за развитието на качествена и с устойчив ръст туристическа услуга. Очакваме, обаче, ако не помагат, институциите поне да не пречат на осъществяването на стопанската дейност.

Ето защо, настояваме:

1. Незабавно да бъде прекратен прекомерният административен натиск и проверките на контролните органи да бъдат ограничени до обичайната им (в неактивния сезон) степен на активност;

2. Представяната публична информация относно мерките за сигурност да отразява обективната ситуация, а не да създават впечатление за „полувоенно положение“, което отблъсква туристите и, най-важното – не отговаря на реалността!"

Това се казва още в декларацията на Сдружението на заведенията в България.

Междувременно стана ясно, че при проверки досега най-честите нарушения, които те са констатирали, са свързани с неплащане на нощен труд и разпределението на работното време на служителите.

Установени са и 50 души, които нямат регистрирани трудови договори в Националната агенция по приходите, пише Topnovini.bg. За всеки установен случай на работа без договор е съставен акт за административно нарушение. Размерът на санкциите е от 1500 лева нагоре.

Снимка: Архив

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес