Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Баби и дядовци, стари и по-млади сами си оправят пътя - пример от Смолянско (СНИМКИ)

05 септември 2022, 12:48 часа • 10875 прочитания

Своеобразна рехабилитация участък от няколко километра сами си направиха жители на смолянските села Змиево и Вълчан в петък.

"От къща на къща събрахме пари, които са нужни за една машиносмяна - 520 лева. Дойде багеристът. Хората излязоха с лопати и сами се погрижихме за това, което общината трябваше да направи. Молихме се на общината за какво ли не. Ние категорично не желаем да ни се асфалтира пътя. Не само защото няма да ни го асфалтират, а защото наистина не искаме. Той е черен и много здрав. Смятаме, че като черен ще е много по-добър. Въпросът е, че той веднъж годишно има нужда от рехабилитация, което е един-два пъти минаване на багер. Миналата година това се случи и нещата бяха добре. Тази година нито преди, нито след дъждовете ни пуснаха багер. Оказа се, че спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се", разказа писателката Мона Чобан, която в Змиево има къща за гости.

 

 

Тя е категорична, че не правят услуга на общината, защото това е неин ангажимент.

"Много горчиво съжалявам, че за трети път се случва мои туристи да си счупят картер на колата, защото те отиват на почивка, за да отдъхнат сред природата, но когато след това трябва да дадат едни 300-400 лева, за да си ремонтират колата, какъв е ефектът от тази почивка!? На мен ми стана срамно. Даже съжалих, че не ги накарах да викнат полиция, за да се регистрира този инцидент и да осъдят общината. Парите сами си ги събрахме - ние, от Змиево, има и няколко от Вълчан. Кметският наместник на Вълчан доплати това, което не ни достигна. Баба с две патерици е дала 100 лева", посочи Мона Чобан.

 

 

 

Според нея проблемът е липса на воля, не на пари.

"Ние не искаме чудеса. Не искаме грижа всеки ден, а един-два пъти в годината. Ако имаме назначен един кантонер, веднъж като мине багерът, той ще си го поддържа в останалото време. Този път преди е бил поддържан само от кантонер и е бил в съвсем друго състояние. Аз имам всеки ден туристи - от страната, от чужбина. Непрекъснато идват и хора от Смолян. Този път трябва да се поддържа, ние разбираме бедственото положение на страната и на Европейския съюз, но този отговор вече много се изтърка. Все пари няма, според мен воля няма, което е по-големият проблем. Това е нещо дребно. Та всъщност ние се грижим за това, което те стопанисват. Ако не могат да се грижат за него, да ни го дадат под аренда, ние ще си сложим една бариера и ще си го поддържаме като частен път. Ще си направим държава в държавата, щом те не могат да са държавата", обобщи тя.

„Не опира до желание и воля, а до финанси. Имаме 86 населени места и полагаме усилия навсякъде да решаваме възникналите проблеми. В момента сме в процедура по възлагане на договора за ремонт на улици и пътища в цялата община. До 10 дни очаквам да сключим нов договор и тогава ще обърнем повече внимание на селата. Данъците, които се събират в едно село, не стигат да се плати електричеството за един месец. Тоест, наистина точно до финанси опира, не до воля“, заяви кметът на Смолян Николай Мелемов.

 

 

 

ОЩЕ: За 6 години 8 катастрофи по къс участък в Смолян – как институциите търсят решение?

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес