Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С тържествен ритуал Сливен отбеляза 141 години от освобождението си (СНИМКИ)

17 януари 2019, 17:59 часа • 4788 прочитания

Със залп, произведен от копия на старинни пушки, членовете на Регионален клуб „Хаджи Димитър“ при Национално дружество „Традиция“ откриха честването на 141 години от Освобождението на Сливен.

Още: Отпуснаха пари за ремонт на Сливенска света митрополия

Още: "Възраждане" втори в Сливен, Пеевски пред ПП-ДБ

Ритуалът по повод годишнината се състоя на площад „17-ти януари“ с участието на представителна рота от Военно формирование 22220 и свещенослужители  от Сливенска митрополия. Сред официалните лица бяха кметът на Сливен Стефан Радев, заместник-областният управител Камен Костов, председателят на Общинския съвет Димитър Митев, директори на държавни структури. Да отдадат почит пред паметта на загиналите за свободата на Сливен и България и поднесат цветя пред скромния мемориал, напомнящ за отминалите, но незабравени събития, дойдоха много ученици и граждани, представители на политически партии и обществени организации.

Заупокойна молитва и благодарствен молебен за загиналите за освобождението на Сливен и България отслужи Негово Високопреосвещенство сливенският митрополит Иоаникий, в съслужение със свещеници от  храм „Свети Николай Чудотворец”.

Още: Безплатни прегледи за гръбначни изкривявания при деца в Сливен

Още: „Никога нямаме вода“: Хората в сливенско село са готови на протест

В словото си кметът Стефан Радев посочи големия принос на Сливен за освобождението и възраждането на Българската държава. „В този ден отдаваме почит на хилядите наши съграждани, дали живота си за Родината. Въпреки превратностите на съдбата, Сливен не спира да търси своя европейски път и облик. Нека славната памет на нашите предци ни вдъхновява да работим съвместно за развитието и просперитета на града ни“, отбеляза градоначалникът.

Освен пред възпоменателната морена на площад „17 януари”, венци и цветя бяха положени и пред пред бюст-паметника на генерал Скобелев в центъра на града.

Последните месеци преди освобождението на Сливен са много драматични. Изтеглянето на турските военни части и цивилно население е съпроводено с жестокости, палежи и безчинства. Опожарени са забележителни и важни за поминъка и образованието на града сгради, насилени и избесени са десетки невинни сливанлии. От селата се стичат стотици бездомни, беззащитни, гладни и отчаяни семейства. Покрусените и уплашени сливналии са принудени да търсят убежище в горите и планината над града. Двадесет и четирима от сливенските първенци са оковани и отведени в Цариград, а след това изпратени на заточение в Мала Азия.

Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 21 МИР - Сливен

Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 21 МИР - Сливен

Затова вестта за приближаването на руските военни отряди към Сливен е посрещната с неописуема радост от местното население. Влизането на руските части е съпроводено от символичната поява на старите войводи Панайот Хитов, с 6 опълченски дружини, и дядо Жельо.

В късния следобед на 4/17 януари 1878 г., от югозападната част на града - местността „Харманите”, днес площад „17 януари”, в Сливен навлизат  втори дивизион на 13-ти драгунски на Военния орден полк, под командването на майор Кардашевски и части от 23-ти Донски казашки полк, с командир полк. Н. Бакланов. Тържественото посрещане на останалите части от руската армия става на 8/20 януари в центъра на града. Начело на възторженото множество вървят достопочтеният сливенски митрополит Серафим и даскал Добри Чинтулов, чиито песни възвестяват българската свобода.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мариана Иванова
Мариана Иванова Отговорен редактор
Новините днес