"Миграцията на паламуда", най-новият филм на режисьора Людмил Тодоров ще има фестивална премиера на 16-ия София филм фест на 12 март, 20.30, кино Люмиер, съобщиха от фестивала.
Още: Актрисата Блейк Лайвли обвини режисьор в сексуален тормоз
Още: Шер посочи в кой град иска да бъде погребана
"Миграцията на паламуда" прави хумористичен, но точен портрет на съвременна България. Филмът разказва за двама бащи (Христо Мутафчиев и Стефан Вълдобрев) и техните двама синoве (Владимир Зомбори и Никола Стоянов), които се борят с трудния живот на село. Начините им за оцеляване са парадоксални и много комични. Когато в края на филма те стигат точно там, откъдето са тръгнали, а именно – до никъде, вместо с униние, се изпълват с упование и сила, защото са заедно, защото се подкрепят и обичат. "Героите ми твърдо вярват, че ще накарат паламуда, който не може да мигрира, да доплува от Черно море в река Янтра и това по някакъв начин отразява идеята и духа на целия филм", споделя режисьорът. Запитан дали счита филма си за успешен Людмил Тодоров цитира маестрото: "Фелини е казал, че ако постигне 60 % от това, което е замислил предварително, значи е успял. При мен са се получили 59."
"Миграцията на паламуда" е филм за човешката надежда, колкото и нелепа да изглежда тя понякога. "Исках да разкажа за хората, които живеят извън големите градове и остават по-встрани от масовата психоза, обзела българите, и караща ги да се самоопределят като тъжни, нещастни, отчаяни, а медиите непрекъснато ни натрапват това – размишлява Людмил Тодоров. – Подобно схващане е невярно, защото е само част от истината за хората, които живеят в България в момента. Всекидневието на моите герои не е леко, но едновременно с това са запазили радостта и вкуса си към живота. И тази представа за нас самите би трябвало да се коригира по някакъв начин, защото ако продължаваме да говорим, че сме такива, наистина ще се превърнем в тези нещастници."
Филмът зарежда зрителите с хубава енергия и ни показва, че българите все още сме запазили чувството си за хумор и жизнеността...
Още: Синът на Джон Ленън е опериран по спешност от рак
Още: Миро се възхити от трансформацията на Геро, показа сравнителни СНИМКИ
Заснет е почти изцяло под открито небе - основните му локации са пътищата и селата край Габрово, градовете Царево и Поморие, магистралата София - Бургас. Във филма ще видим още добре познатия ни от "Тилт" и сериала "Под прикритие" Александър Сано, Гергана Стоянова, Кенуъд Хил, Ицхак Финци. Зад камерата е един от най-добрите български оператори, опитният Рали Ралчев. "Миграцията на паламуда" се посвещава на незабравимия Велко Кънев, който прави последната си роля именно в тази екранна история.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Моделът Кара Делевин с блестяща имитация на Елтън Джон (ВИДЕО)
Още: Раду от "Игри на волята" призна защо е щял да се откаже от влизане в предаването
Людмил Тодоров е завършил кинорежисура във ВИТИЗ през 1982 г. Сам пише сценариите на всичките си филми, като се започне с "Бягащи кучета" (1989) и "Любовното лято на един льохман" (1990), които винаги се цитират, когато се връщаме към възродените "корени" на младежката тематика и проблемите на младото поколение в новото българско кино. "Приятелите на Емилия" (1996) задържа интереса върху дилемите на поостарелите "льохмани" и му носи Наградата на ФИПРЕСИ от фестивала в Солун. "Емигранти" (2002, Награда за най-добър български филм от СФФ 2003) и "Шивачки" (2007) пък бяха сред първите лястовици, предизвикали желанието на българския зрител да влезе отново в киносалоните, за да гледа родно кино.