Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защитата на авторските права - с искане авторите на материали в "пресата" да вземат пари от онлайн платформи

11 септември 2018, 19:00 часа • 2304 прочитания

Искаме да има по-добър баланс в разпространението на защитени от авторски права творби. Това заяви Аксел Фос, докладчик по отношение на новата директива за авторското право. Текстовете ѝ трябва да бъдат гласувани утре, 12 септември, след 13:30 часа българско време.

Още: Мъск, Дуров и Зукърбърг в спор за свободата на словото, шефът на TED ги постави на място

Още: Опасният изкуствен интелект: "Сайбъртрък"-ът в Лас Вегас бил взривен с помощ от ChatGPT

Директивата за авторското право притесни мнозина, конкретно заради чл. 11 и чл. 13 от текстовете.

Съгласно чл. 11, ако в дигитална среда си доставчик на услуга и използваш авторско произведение "от пресата" и го правиш с търговска цел т.е. печелиш пари от това, то първоначалният автор има право да поиска заплащане. Промяната стана известна като "плащане за ползване на линкове". Изрично обаче се посочва, че няма право на заплащане, ако става въпрос само за позоваване на информация чрез хипервръзка.

Чл. 13 пък касае изключително разпространителите на видеосъдържание. Доставчиците на онлайн услуги трябва да осигуряват недостъпност при евентуален опит за споделяне на авторски продукт, за който няма лицензионно споразумение. Съгласно текста, онлайн платформите ще търпят юридически последствия за материали, защитени от авторското право, които са били качени от техни потребители без знанието и позволението на авторите. Припомняме, че в момента защитен от авторско право материал може да бъде качен например в YouTube, като материалът бива блокиран само след изричен сигнал на носителя на авторското право към платформата за видеосподеляне.

Още: Нова година – нови премиум филмови канали в Yettel TV

Още: Забраната на ТикТок в Албания предизвиква дебати относно свободата на словото

"Директивата ще застраши онлайн свободата и ще наложи нови филтри, бариери и забрани за достъп до мрежата", обявиха от испанския офис на Wikipedia. Фос обаче беше на друго мнение – какво лошо има да съществува по-голяма отговорност от страна на онлайн платформите, разпространяващи съдържание. Неговата колежка Катрин Щилер обаче се възпротиви и счете, че точно чл. 13 ще доведе филтриране на съдържание, като го определи за цензура. Беше даден аргумент, че заради прекомерни ограничения ще се премахва съдържание, защото онлайн платформите няма да рискуват да попаднат под ударите на санкция.

Европейският комисар по дигиталните въпроси Мария Габриел не зае категорична позиция по спорните членове 11 и 13, като думите ѝ се въртяха само около "доброто равновесие" и колко важни са повдигнатите в тези текстове теми.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес