Съединените щати поставиха България под наблюдение дали спазва правата върху интелектуалната собственост - т.е. от Вашингтон ще ни следят за онлайн пиратство.
Още: Временен проблем с мрежата на Vivacom. Каква е причината?
Още: Новата услуга, която ни помага да се справим с домашните аварии
Службата на главния търговски представител на САЩ (USTR) добави също и Беларус към списъка за наблюдение, съобщи агенция "Ройтерс", цитирана от БТА.
За България има специален доклад, тъй като страната не е обърнала достатъчно внимание на недостатъци в разследването на случаи на онлайн пиратство. Миналата година USTR обяви, че ще направи преглед на страната ни именно по тази причина.
Беларус влиза в списъка заради нов закон, легализиращ неразрешено използване на защитени с авторски права произведения от страни, които налагат санкции на Минск заради подкрепата за Русия във войната в Украйна. Удължава се и обявеното миналата година спиране на прегледа на украинските практики в областта на защитата на интелектуалната собственост - заради руската инвазия.
Още: „Училище за отговорни инфлуенсъри“ обучава и сертифицира създатели на съдържание
Още: Бунт в Microsoft: Уволниха двама служители, скочили на ръководството (ВИДЕО)
Докладът на САЩ за спазване на правата върху интелектуалната собственост включва 29 държави в списъка за наблюдение или приоритетно наблюдение. В приоритетния списък за 2023 г. са включени Китай, Чили, Аржентина, Индия, Индонезия, Русия и Венецуела.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel предлага специална онлайн отстъпка за два от най-новите модели на Samsung
Още: DesignTech Expo 2025 очерта бъдещето на бизнеса с AI иновации, автоматизации и вдъхновение
България е в списъка с по-ниска категория на опасност, като в него влизат и страни като Канада.
През април 2022 г. САЩ обявиха, че ще проведат специална проверка на България за това защо през последните 5 години изобщо не напредва в изпълняване на дадените обещания за преследване на случаи на онлайн пиратство и нарушение на интелектуалните права.
Преди седмица българското служебно правителство предложи законопроект за промени в Наказателния кодекс, с които да завишат наказанията в тази област. Те предвиждат създаването и поддържането на пиратски торенти, уебплатформи и чат групи в приложения за онлайн размяна на пиратско съдържание да се наказва с до 6 години затвор и глоба до 10 000 лв.
Още: „Мики 17“ – научнофантастичният шедьовър на Бонг Джун Хо, вече в A1 Видеотека на A1 Xplore TV
Още: „Промо вторник“ в приложението Yettel: Motorola Moto G85 5G с 40% отстъпка
Предметът на престъплението ще се отнема в полза на държавата само ако принадлежи на извършителя. Разрешава се използването на специални разузнавателни средства срещу интелектуалното пиратство. Не се предвижда наказване на отделните потребители на пиратски произведения.
В мотивите към проекта беше обявено, че той е внесен заради "отправените към държавата критики по Раздел "Специален 301" от Търговския закон на САЩ във връзка със защитата на интелектуалната собственост, най-вече в областта на онлайн пиратството". Преди години България беше в този черен списък, но излезе от него след много мащабни полицейски операции.
ОЩЕ: Създаването на условия за онлайн пиратство става престъпление