Ръководителите на ФБР и МИ-5 предупредиха, че индустриалният шпионаж на Китай представлява нарастваща заплаха за Запада, особено за компаниите със специално предназначение, пише Financial Times.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
В съвместна изява в Лондон представители на американското и британското разузнаване призоваха западния бизнес да увеличи бдителността си срещу Китай. Това беше първото публично събитие за двете ведомства и според Рей то само подчерта остротата на проблема с китайския шпионаж.
Директорът на ФБР Кристофър Рей предупреди, че Пекин играе сложна игра и се възползва от специализирани компании за сливания и придобивания, за да прикрие своите шпионски дейности.
Китай от своя страна разкритикува съвместните изявления на Великобритания и САЩ. "Фактите неопровержимо доказват, че Съединените щати са най-голямата заплаха за мира и глобалното развитие", каза говорителят на китайското външно министерство Джао Лиджиан. Според думите му, британското разузнаване "екстраполира собственото си непочтено поведение към Китай", раздухва "теорията за заплахата от Китай" и провокира "конфронтация".
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Маккалъм на свой ред каза, че броят на разследванията, включващи Китай, е нараснал седем пъти от 2018 г. В тази връзка МИ-5 удвои способностите си да се противопоставя на тази заплаха през последните 3 години и вероятно ще го направи отново "през следващите няколко години".
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Рей отбеляза, че подразделенията на ФБР в Съединените щати започват ново разследване за китайски шпионаж средно на всеки 12 часа. Рей каза и, че Пекин използва "всеки инструмент, с който разполага", за да открадне западна технология, да подкопае конкурентни некитайски бизнеси и да доминира на пазарите, включително за кражба на генетично модифицирани семена от земеделска земя в САЩ. Той добави, че китайското министерството на националната сигурност, което ръководи своите шпионски операции в чужбина, "търси" западни компании за корпоративни тайни. В същото време за китайските колеги става все по-трудно да оценят рисковете, тъй като Пекин ограничава достъпа до данните, необходими за надлежна проверка.
И двамата шефове на разузнаването подчертаха, че Китай наема хора, които не са пряко свързани с неговото разузнаване, за да работят със западни компании - хора, които Рей нарече "съучастници". Ръководителите призоваха компаниите да са наясно, че отношенията им с китайските им колеги може да са свързани с разузнаването на Пекин, като Маккалъм говори за "скрита манипулация".
"Ако имате работа с китайска компания, тогава трябва да знаете, че китайското правителство стои зад нея, тоест Министерството на националната сигурност и Народноосвободителната армия на Китай, считайте ги за партньори в сянка", предупреди Рей.
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
Но дори и да призовават компаниите да бъдат бдителни, Маккалъм и Рей не настояват за пълно прекъсване на сътрудничеството с Китай. "Целта не е да се изолираме от Китай. Искаме Обединеното кралство да запази международните си връзки и да стане по-устойчиво", подчерта директорът на МИ-5. Той посочи, че 150 000 китайски студенти учат в британски университети, като нарече сътрудничеството "полезно за всички". Но в същото време отбеляза, че проверка е довела до изключването на 50 студенти, които са имали връзки с китайски военни.
Превод: Ганчо Каменарски