Във Великобритания беше пуснат новият експериментален термоядрен реактор ST40. Системата вече произведе първата плазма. Крайната цел е до 2018 година да се нагрее плазмата в токамака до температура 100 милиона градуса по Целзий, което е седем пъти повече от температурата вътре в Слънцето. Тогава, от атомите на водорода започва да се образува хелий. В рамките на реакцията се създава огромно количество енергия, която може да се използва за различни цели.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Днес е важен ден за развитието на термоядрената енергетика не само във Великобритания, но и в целия свят, заяви Дейвид Кингам, изпълнителен директор на Tokamak Energy, създала реактор ST40. "Ние откриваме първото в света управляемо устройство за термоядрена реакция, което беше проектирано и построено от частно предприятие. Реакторът ST40 е машина, която ще покаже, че термоядрените температури са възможни в компактни, рентабилни реактори. Това ще позволи да се сдобием с термоядрени мощности в рамките на години, а не на десетилетия", добави той.
Ако човечеството си изясни как да овладее процеса на термоядрената реакция (която захранва Слънцето) и да я управлява, ще отвори вратата към източник на фактически неизчерпаема и чиста енергия, без всякакво замърсяване. За разлика от ядрения синтез, който се постига в атомните реактори, термоядреният синтез подразбира сливане, а не деление на атоми, като процесът на този синтез е доста по-сложен, пише atomic-energy.ru.