В Новосибирск започнаха изпитанията на свръхпроводящ електрически самолетен двигател, съобщи РИА Новости.
Още: Защо А1 запазват цените на основните месечни такси тази година?
Това е етап на наземно изпитване с прототип на хибриден двигател с мощност 500 киловата. Първият полет може да бъде извършен с МАКС-2021.
Самолетът извърши днес пробег по пистата с включено захранване на електрическия двигател. Експертите обясняват, че това е необходимо за проверка на ефективността на електрогенераторите, самолета, неговите системи и оборудване по време на движение по земята.
Тази година ще започнат летните изпитания на хибридния двигател. За целта един от трите двигателя на Як-40, разположени в опашката, беше заменен с турбовитлова газова турбина с електрически генератор, разработен в Централния институт по строеж на самолетни двигатели „Баранов” съвместно с авиационния университет в Уфа.
Още: Netflix вече има 300 млн. абонати
В „носа” на летящата лаборатория е разположел електрически двигател, който използва ефекта на високотемпературна свръхпроводимост и криогенна система.
Проектът „Контур” стартира през 2016 г., като целта му е създаването на електроенергийни системи на базата на принципа на свръхпроводимост и разработването на технологии за производство на високотемпературни лентови свръхпроводници.
Свръхпроводящите технологии осигуряват по-висока плътност на тока и значително подобряват основните характеристики на електрическите двигатели и кабели. Разработката на проекта „Контур“, предоставя възможност за двукратно увеличение на специфичната мощност на електрическите двигатели, както и намаляване на разхода на гориво, когато се използват като част от хибридни електроцентрали.
Планира се тези технологии да бъдат използвани за създаването на двигатели и електроенергийни комплекси за самолети и хеликоптери с изцяло електрически двигатели.
Още: Yettel стартира предварителни поръчки за HONOR Magic7 Pro