Учени от университета Ръш (САЩ) са анализирали статистиката от провеждане на медицински операции, изпълнявали от роботи хирурзи.
Според законодателството на САЩ всякакви усложнения при роботизираните операции трябва да се нанасят в специална база данни – MAUDE (Manufacturer And User facility Device Experience). Тези данни се изучават от Управлението по санитарен контрол за качеството на хранителните продукти и медикаментите (FDA), което се занимава с контрола в областта на здравеопазването.
Според статистиката на MAUDE от 2007 до 2013 г. в САЩ са изпълнени повече от 1,7 млн. операции с използването на роботи, а повечето процедури били свързани с гинекологията и урологията.
Учените анализирали повече от 10 000 отчета за проблеми по време на роботизирани процедури и изяснили, че 1500 от тях са фиксирани сериозни последствия за здравето на пациента. Средно неблагоприятни събития се случвали в 550 от 100 000 операции.
Изследователите съставили пет категории на проблемите – поражение на пациента с ток (1111 случая, от тях 193 довели до сериозни последствия), попадане на фрагменти от инструменти в тялото на пациента (119 случая от 1557, 1 летален), системни грешки (23 случая от 536, 1 летален), самопроизволни движения на робота (52 случая от 1078, 2 летални) и проблеми с визуализацията (18 случая от 275).
Общо в базата данни от 2000 до 2013 година са отбелязани 144 случая с летален изход, но детайлна информация за събитията не се разкрива. Известно е само, че в 33,7% от случаите смъртта настъпвала поради усложнения в процеса на операциите, а 7% се отнасят към грешки на операторите на роботите.
Неблагоприятните последствия и смъртните случаи почти 10 пъти по-често възниквали при операции на главния мозък и сърцето, но това може да се обясни с по-високата сложност на тези процедури и неголемия опит на използването на роботи в тях.
Изследователите обаче не са сравнили рисковете за пациентите при традиционни и роботоасистирани операции.