Значителните разходи за подкрепа на руската икономика и населението в „ковидната” 2020 г. рязко намалили възможностите на руската държава да финансира отбранителните програми. Експерти оценили за сметка на кои военни проекти бюджетът може да направи икономии и кои не могат да бъдат пъхнати в „долно чекмедже”.
Още: Netflix вече има 300 млн. абонати
За това, че правителството на Мишустин сериозно мисли от кои параграфи на бюджета може да се направят икономии през 2021 г., стана ясно още през октомври, твърди изданието k-politika.ru.
Тогава се появиха информации, че финансовото министерство предлага съкращаване на разходите за силовите структури примерно с 10%. Това обаче не решава проблема с дефицита.
Министерството на отбраната усилено търси резерви за икономии. През ноември военният министър Сергей Шойгу съобщи, че 2/3 от военния бюджет ще отиде за закупуване на ново въоръжение и ремонт на наличното в момента.
Още: Испания пуска изкуствен интелект, казва се "Алиа"
Планира се получаването на 3400 броя нова бойна техника и 1300 да бъдат ремонтирани. Ясно е, че ремонтирането на техниката е по-евтино от закупуването на нова.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel стартира предварителни поръчки за HONOR Magic7 Pro
Изданието k-politika.ru потърсило мнения на експерти относно възможните варианти за съкращаване на разходите за отбрана
Например директорът на Центъра за анализ на стратегиите и технологиите (ЦАСТ) Руслана Пухова споделил: „Съвършено е очевидно, че скъпо струващите проекти за океански флот – авионосци и ескадрени миноносци – които сега са заложени в
Държавната програма за въоръженията, трябва да бъдат отложени. Те ще почакат. Океанският флот на съвременна Русия, за разлика от Съветския съюз или САЩ, не е приоритетен.”
Още: А1 няма да увеличава цените на мобилните и фиксирани услуги
Още: Поръчай предварително новия HONOR Magic7 Pro с 500 лева отстъпка от А1
Според него, с цял ред скъпи програми за Сухопътни войски също не трябва да се бърза.
- Например що се отнася до танка „Армата”. Отчитайки, че у нас доктрината е отбранителна и няма да нападаме никого, а танковете са настъпателно въоръжение, те също може да почакат. Танковете Т-90 и модернизираните Т-72 още може да останат за известно време. Така че закупуването на „Армата” може да се поотложи.
Системата е много скъпа и необходимостта да я имаме в стотици броя и то съвсем скоро, е абсолютно очевидна. При това що се отнася до конвенционални въоръжения, то е абсолютно очевидно, че непременно трябва ускорено да финансираме безпилотните системи с различно предназначение. На първо място са ударните безпилотници, които нашата армия засега няма.
Превод: Ганчо Каменарски
Още:Русия пуска на пазара 50 нови военни машини