В последно време 3D-printing манията обхвана целия свят. Невероятен напредък за медицина, архитектура, дизайн и какво ли още не. Най-новата мода в технологичния свят. А и отвъд него. Но за разлика от повечето бързоотминаващи и далеч не толкова важни тенденции, 3D принтирането със сигурност ще вълнува още дълго съзнанието на креативни изобретатели и любопитни читатели.
Иновативната технология съществува още от далечната 1984 г., когато Чък Хъл създава първата 3D печатарска машина. Оттогава до днес производството и използването й придобиват все по-масов характер, а цената става все по-поносима. Интересен е фактът, че благодарение на технологията с отворен код за FDM принтиране, е възможно конструирането на принтери, които работят не само с пластмаса, както е обичайно, а с метал, пясък и дори с шоколад.
Но освен за създаването на кулинарни захарно-шоколадови шедьоври, 3D принтерът спомага и по един далеч по-практичен начин за качеството на нашата храна. След радостта за окото, и стомахът трябва да е доволен.
Инженери от Калифорнийския университет в Бъркли и от Националния университет Чиао Тунг в Тайван изобретиха умна 3D капачка за бутилирано мляко, която отчита дали съдържанието е годно за консумация или е развалено. Може би, подобно изобретение в началото ще ви се стори несъществено, но то би могло да се превърне в първата крачка по пътя към създаването на технология за отчитане свежестта и годността на всеки един хранителен продукт в магазина. Само си представете какво улеснение би било да минавате покрай щандовете и с едно натискане на бутон в телефона си да получавате актуална информация за всяка вкусотия около вас.
А как работи капачката ли? Инженерите са използвали технология, която позволява вграждането на електрически компоненти в пластмасата, която 3D принтерът използва като градивен материал. По този начин те са изпринтирали капачка, съдържаща резонансна верига, която отчита промените в електрическите сигнали, причинени от разпространението на бактерии в млякото. И така на обикновения потребител му остава единствено да разклати бутилката, за да може капачката да се докосне до течността и да покаже желаната информация.
А след като сме се погрижили за здравето си (разваленото мляко определено би могло да го влоши), е ред и на естетическата наслада. 3D принтирането започва да играе все по-важна роля в света на изкуството. Новата технология позволява на артистите да излязат извън рамката, с която ги ограничава наличността на необходимите традиционни материали. Бижута, обувки модернистични конструкции – всичко се изкопирва в пълно съответствие с изображението в съзнанието на твореца.
Рейчъл Голдсмит цял живот е рисувала с бои и мастило. Но миналата година изкуството на нюйоркчанката се пренася в напълно ново измерение – буквално!
През март 2014 г. художничката разбира за съществуването на 3Doodler – 3D принтираща химикалка. Устройството я заинтригува за секунди. Начинът, по който то функционира е наистина прост за разбиране – разтопява пластмасови нишки, които след това използва като мастило. Пластмасата излиза от химикалката по специфичен начин, чрез който се охлажда и втвърдява изключително бързо. Така всеки, който използва устройството, би могъл безпроблемно да вдъхва 3D живот на рисунките и скулптурите, които вижда в главата си. След запознаването си отблизо с писалката Голдсмит споделя: „Иска ми се да имах още един чифт ръце, за да мога да творя толкова бързо, колкото мозъкът ми работи“.
Иновативната технология позволява на артистите да погледнат под един по-различен ъгъл на заобикалящата ги действителност. Осигурява им възможността да творят по начин, непознат до момента, все още непроучен и неизпитан до съвършенство. Отваря им път към нови открития, към своеобразна оригиналност. Това се отнася и за автомобилните инженери. И за кулинарите. И за строителите... За изобретателите от всяко едно естество.
Автор: Кристина Кацарска, Софтуерен университет