В лаборатория в Бруклин, пълна с 3D принтери и импровизирано игрище за пикълбол, служителите на стартъп за мозъчен интерфейс, наречен Synchron Switch, работят върху технология, предназначена да промени ежедневието на хората с парализа. Превключвателят на Synchron се имплантира през кръвоносните съдове, за да позволи на хората с никаква или много ограничена физическа подвижност да управляват технологии като курсори и уреди за интелигентен дом, използвайки ума си. Досега зараждащата се технология е била използвана при трима пациенти в САЩ и четирима в Австралия.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
🧠 Имплант Synchron Switch, позволяющий набирать текст и управлять курсором усилием мысли, успешно прошёл тестирование на людях. Компания считает, что технология практически готова к массовому применению. На данный момент импланты успешно вживили уже семи людям pic.twitter.com/r3YlyUrbTT
— ミ★ GlobalNews ★彡 (@GlobNews24) February 26, 2023
Основана през 2012 г., Synchron е част от бързо развиващата се индустрия на мозъчно-компютърните интерфейси или BCI. BCI е система, която дешифрира мозъчните сигнали и ги превръща в команди за външни технологии. Може би най-известното име в тази област е Neuralink, благодарение на високия профил на основателя Елон Мъск, който е и главен изпълнителен директор на Tesla, SpaceX и Twitter.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
⚡The Synchron Switch brain implant, which allows you to type text by the power of thought, has already been used in seven people with limited mobility — CNBC. pic.twitter.com/irY1g0eA30
— FLASH (@Flash_news_ua) February 26, 2023
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Още: Yettel със специална празнична оферта
Но Мъск не е единственият технологичен милиардер, който залага на евентуалното превръщане на BCI от радикален научен експеримент в процъфтяващ медицински бизнес. През декември Synchron обяви кръг на финансиране в размер на 75 млн. долара, който включваше финансиране от инвестиционните фирми на съоснователя на Microsoft Бил Гейтс и основателя на Amazon Джеф Безос.
ОЩЕ: Разработиха уникален метод за терапия на парализа
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
През август 2020 г. Агенцията по храните и лекарствата предостави на Synchron обозначението Breakthrough Device, което е за медицински изделия, които имат потенциал да осигурят подобрено лечение на инвалидизиращи или животозастрашаващи състояния. През следващата година Synchron стана първата компания, която получи от Агенцията по храните и лекарствата освобождаване за изследователско устройство за провеждане на изпитвания на трайно имплантируема BCI при хора, цитирано от CNBC.
Synchron включва пациенти в ранно проучване за осъществимост, което има за цел да покаже, че технологията е безопасна за поставяне при хора. По време на проучването на шестима пациенти ще бъде имплантиран BCI на Synchron.
Synchron is part of an emerging crop of companies testing technology in the brain-computer interface industry The system is implanted through the blood vessels and allows patients to operate technology using only their minds.https://t.co/sJ0CAxLlGf pic.twitter.com/oS06TvXIKc
— The Children Under the Getty Museum (@occupythegetty) February 26, 2023
Компанията все още няма приходи и все още не е ясно колко ще струва в крайна сметка процедурата. При пациенти с тежка парализа или дегенеративни заболявания като амиотрофична латерална склероза (АЛС) технологията на Synchron може да им помогне да възвърнат способността си да общуват с приятелите, семейството и външния свят, независимо дали чрез писане на текст, изпращане на текстови съобщения или дори достъп до социални медии.
Пациентите ще могат да използват BCI на Synchron, за да пазаруват онлайн и да управляват здравето и финансите си, но Оксли каза, че това, което често ги вълнува най-много, е изпращането на текстови съобщения.