Централната банка на Нигерия се присъединява към списка на страните с развиващата се пазарна икономика, които залагат на дигиталните пари с цел съкращаване на разходите за трансакции и засилване на достъпа до формалната финансова система.
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
Дигиталната валута и системата, стояща зад нея позната като блокчейн, се очаква да увеличи брутния вътрешен продукт и емигрантските трансфери, посочи президентът на Нигерия Мухамаду Бухари в реч, предавана по телевизията, по време на официалното представяне, проведено в столицата Абуджа, предава Bloomberg.
Издаването на новата дигитална валута, носеща името eNaira, идва след като централната банка на страната забрани на банки и финансови институции да имат вземане-даване с криптовалутите, тъй като те носят риск за финансовата система.
Дигиталните валути, издавани от централни банки, наричани съкратено CBDC, представляват национална валута (нещо различно от криптовалутите, като биткойн и етериум), която не е обвързана с фиатните пари. Обикновенно този вид дигитални валути се използват за по-бързи и евтини трансгранични прехвърляния на стойност между финансови институции.
Още: HONOR X8b и Realme 12 5G с 25% отстъпка от Yettel при връщане на старо устройство за рециклиране
Още: В подкаст поредица Yettel разглежда темите за изкуствения интелект и различните поколения
Дигиталната валута eNaira ще служи като допълнение към физическата форма на нигерийската найра, която загуби 5.6% от стойността си през тази година, въпреки опитите на централната банка да стабилизира валутата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: А1 България е отличена с наградата „True Leader“ в телекомуникациите за 2023 г.
През месец август, нигерийската централна банка избра Bitt Inc. За технически партньор, който да помогне за създаването на дигиталната валута, която първоначално трябваше да бъде пусната на 1 октомври.
Нигерия се присъединява към Бахамите и Източнокарибската централна банка, които бяха сред първите, които пуснаха национална дигитална валута. Китай пусна пилотна версия на „дигитален юан” по-рано през настоящата година.
От Гана до Южна Африка, страните в Африка провеждат тестове за дигитална форма на легалните си платежни средства, чрез която да осигурят по-бързи и евтини парични преводи, но без да загубят контрол над монетарната си система.
Още: Шест от най-популярните лица у нас призовават да оставим телефоните за празниците
Още: Xiaomi 14T: Качествена нощна фотография с обектив Leica (ВИДЕО)
Нигерийската дигитална валута ще подкрепя фиатната форма на парите в обращение, като се очаква да засили трансграничната търговия и финансовото включване, благодарение на по-ефективни трансакции и подобряване на паричната политика, посочват от централната банка на Нигерия.