Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мнение: Забраната на TikTok не е просто лоша идея, тя е глупава и опасна

18 април 2023, 07:30 часа • 4784 прочитания

Управляващите в САЩ се надпреварват с предложения, насочени към забрана на TikTok, видео платформата, използвана от повече от 150 милиона американци. Длъжностни лица казват, че това е въпрос на национална сигурност, визирайки компанията майка на TikTok ByteDance и нейните връзки с Китай.

Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei

Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии

Въпреки че някои може да са мотивирани от тънко прикрита ксенофобия, законодателите също така правилно посочват опасенията относно наблюдението и капиталистическия бизнес модел на TikTok, който изсмуква възможно най-много лична информация за потребителите и след това я използва, за да им поднася съдържание, което ни кара да кликваме, превъртаме, и генериране на рекламни приходи. TikTok ни "шпионира" за печалба. Това не е под въпрос.

Проблемът е, че макар и да не са собственост на китайска компания, Instagram, YouTube, Facebook, Snapchat и Twitter също го правят, както защитниците на поверителността предупреждават повече от десетилетие. Забраната на TikTok няма да ни направи по-безопасни от китайските операции за наблюдение. Нито ще предпази децата или някой друг от пристрастяване към манипулативните продукти на Big Tech. Това е просто неефективно решение, което звучи добре по телевизията. Това пише в коментар за CNN Евън Гриър - активист, писател и музикант, базиран в Бостън, директор на групата за цифрови права Fight for the Future и редовен коментатор по въпроси, свързани с технологичната политика, LGBTQ общностите и човешките права.

Може ли Китай да се сдобие с личните ни данни чрез TikTok?

Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти

Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои

Докато много правителства участват в интернет цензура и наблюдение, Китай със сигурност има една от най-сложните и драконовски системи. Основна характеристика на цензурния режим в Китай е „Голямата защитна стена“, която блокира чужди приложения за социални медии, новинарски сайтове и дори образователни ресурси като Wikipedia, под прикритието на защита на националната сигурност.

И докато се упражняват по въпроса за TikTok, американските политици са толкова нетърпеливи да изглеждат "твърди към Китай", че предлагат да изградим нашата собствена Велика защитна стена тук у дома. Има малък, но нарастващ брой държави в света, които са толкова авторитарни, че напълно блокират популярни приложения и уебсайтове. Жалко е, че толкова много американски законодатели искат да ни добавят към този списък.

Няколко от предложенията, които преминават през Конгреса, биха предоставили на федералното правителство безпрецедентни нови правомощия да контролира какви технологии можем да използваме и как можем да изразяваме себе си – власт, която далеч надхвърля TikTok. Двупартийният закон за ограничаване, например, би позволил на Министерството на търговията да участва в извънредни действия на полицията, криминализирайки широк спектър от дейности с компании от "враждебни" страни и потенциално дори забранявайки цели приложения, просто като ги обяви за заплаха за националната сигурност.

TikTok спира топ европейски производител на боеприпаси да разшири завода си

Още: А1 с променено работно време в празничните дни

Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select

Законът е достатъчно неясен, заради което някои експерти изразиха опасения, че може да застраши отделни потребители на интернет с дълги присъди затвор за предприемане на стъпки за "избягване" на забраната, като използват начини за заобикаляне на одобрените канали за сваляне на приложения, като например използването на виртуална частна мрежа (VPN).

Но забраната на TikTok е не само глупава и опасна, но е и противоконституционна. Силните защити на свободата на словото, заложени в Първата поправка на САЩ, забраняват на правителството крайни действия като криминализиране на приложение, което милиони хора използват, за да изразят своите мнения и идеи. Правителството не може да ви забрани да публикувате или гледате видеоклипове в TikTok, както не може да ви попречи да четете чужд вестник като Times of India или да напишете мнение за The Guardian.

Washington Post, New York Times и CNN имат свои собствени официални акаунти в TikTok, както и множество кандидати за длъжности, избрани служители, академици, журналисти, религиозни лидери и политически фигури. Всяко предложение, което води до ефективна забрана на TikTok в САЩ, почти със сигурност ще се разпадне при правно оспорване, както твърдят от Американския съюз за граждански свободи и други експерти . Дори консервативният републикански сенатор Ранд Пол от Кентъки е съгласен, че забраната на приложението би нарушила правото на американците на свобода на словото.

5 важни акцента от изслушването на шефа на TikTok пред Конгреса в САЩ

Забраната за TikTok дори не би била ефективна: китайското правителство може да закупи голяма част от същата информация от брокери на данни, които до голяма степен са нерегулирани в САЩ.

Бързането да се забрани TikTok – или да се принуди продажбата му на американска компания – е удобно отвличане на вниманието от това, което нашите избрани служители трябва да правят, за да ни защитят от правителствена манипулация и търговско наблюдение: приемане на основно законодателство за поверителност на данните. Общоизвестно е , че Instagram, YouTube, Venmo, Snapchat и повечето от другите приложения на вашия телефон участват в подобни бизнес практики за събиране на данни като TikTok. А някои са още по-лоши .

Така че не е само TikTok. Голяма част от това, което правите в цифровото пространство на всички ваши устройства, се проследява. Компаниите, които се занимават с практиката, твърдят, че проследяват дейностите на потребителите онлайн, за да доставят по-целенасочена реклама и съдържание. Много компании продават данните , които събират, на трети страни, които ги продават на четвърта, пета и шеста страна. Докато компаниите събират тези данни с цел извличане на печалба и привличане на потребителите към техните продукти, правителствата отдавна проявяват интерес.

Откриха пробив в сигурността на TikTok

Единственият начин да спрем правителствата да използват като оръжие данни, които частни компании като TikTok събират и съхраняват за нас, е да спрем тези компании да събират и съхраняват толкова много информация на първо място. Не можете да направите това с цензура. Това може да стане със силен национален закон за поверителност на данните, който забранява на компаниите да събират повече данни за нас, отколкото са им необходими, за да ни предоставят услугата, която сме поискали.

Вместо да помага на Big Tech да се разраства, като забранява основен конкурент, Конгресът трябва да приеме антитръстови закони, за да разбие антиконкурентните практики. Това ще даде на загрижените родители и интернет потребители, които искат да се откажат от TikTok и Instagram, по-добри възможности за избор и ще намали силата на най-големите платформи, правейки ги по-трудни за експлоатация и манипулиране от правителствата. Много по-трудно е за лошите участници, независимо дали са корпоративни тролове или правителствени агенти, да контролират информацията в съзвездие от по-малки платформи, всяка със свои собствени правила и алгоритми, отколкото за тях да отровят кладенеца, когато има малка шепа на фирми, контролиращи достъпа до информация.

Отделна загриженост, която законодателите и американските служители повдигнаха, е идеята, че китайското правителство може да окаже натиск върху TikTok да засили пропагандата или по друг начин да промени алгоритъма си, за да насърчи интересите на правителството. Това е аргумент, който не е напълно без основание.

Шефът на TikTok призна за рискове за сигурността на потребителите

Знаем, че руското правителство беше ефективно в манипулирането на информация във Facebook по време на изборите през 2016 г. САЩ исторически са се занимавали с подобно поведение в чужбина. Помислете например за историята на САЩ при оказването на влияние върху резултатите от изборите в Латинска Америка или кампаниите за дезинформация от съюзниците на САЩ след Арабската пролет. Подкрепяните от държавата кампании за дезинформация се провеждат в масов мащаб и на всяка голяма платформа. Ние се борим с това, като изискваме повече прозрачност и отчетност, а не повече цензура.

Национален срам е, че нямаме основен закон за поверителност на данните в Съединените щати. И е пародия, че продължаваме да позволяваме на нерегулирани технологични монополи да потъпкват правата ни. Всеки ден, който нашите избрани служители прекарват в кършене на ръце и разпространяване на морална паника относно това, което децата правят в TikTok, е още един ден, в който оставаме уязвими и незащитени.

С малко късмет истерията на Вашингтон с TikTok ще отшуми бързо. Да се ​​надяваме, че следващата гореща нова тенденция ще е приемането на действителни закони, които защитават хората, започвайки със силно законодателство за неприкосновеността на личния живот и антитръстовото законодателство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес