Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Microsoft може скоро да е новият собственик на Netflix

22 декември 2022, 11:06 часа • 2201 прочитания

Microsoft може в близко бъдеще да стане собственик на стрийминг услугата Netflix. Някога свръхпопулярната стрийминг компания изпитва затруднения, включително финансови, от пролетта на 2022 г. поради загуба на голяма част от аудиторията си, съобщават от Reuters. Според медията Netflix може да стане част от Microsoft през 2023 г. От гиганта засега не са излезли с коментар.

Още: Netflix вече има 300 млн. абонати

Още: Yettel стартира продажбите на сгъваемия смартфон HUAWEI Mate X6 и дизайнерските телефони от серията Nova 13

Покупката на Netflix изглежда като логичен ход от гледна точка на сферата, в която оперира Microsoft. Тя има силен конкурент в лицето на Amazon - компаниите се конкурират в облачния сегмент. Там облачната услуга Azure на Microsoft държи е на второ място 21% от световния пазар, а Amazon Web Services е на първо място с 34% дял.

ОЩЕ: Франция глоби с 60 млн. евро Microsoft

Amazon разполага и със своя собствена услуга за стрийминг, Prime Video. Докато Microsoft все още не може да се похвали с подобен бизнес.

Още: Безплатни скинове срещу данни за акаунти и още фишинг измами в игрите, които може да ни струват скъпо

Още: Испания пуска изкуствен интелект, казва се "Алиа"

Към 21 декември 2022 г. пазарната стойност на Netflix е около 128 млрд. долара, което е далеч от рекорда на компанията от над 300 млрд.а в края на октомври 2021 г. Междувременно Microsoft струва повече 10 пъти повече, като е оценявана на около 1,8 трлн. долара, с рекорд от 2,58 трлн. в края на октомври 2021 г.

ОЩЕ: САЩ опитва да блокира сделка на Microsoft за близо 70 млрд. долара

Според Reuters една потенциална причина Microsoft да иска да придобие Netflix е, че корпорацията иска да предложи услуга за стрийминг на видеоигри на множество устройства. Гигантът е много тясно свързан с игралната индустрия, тъй като притежава една от ключовите игрални платформи - Xbox. Всъщност той държи около половината от този пазар - втората половина на практика принадлежи на Sony. Следваща в класацията е Nintendo, но единственото нещо, което последната може да предложи на геймърите за момента са преносими конзоли.

Microsoft започна да купува по-активно компании след като настоящият ѝ изпълнителен директор пое управлението през февруари 2014 г. Под негово ръководство гигантът придоби популярната игра Minecraft за 2,5 млрд. долара през септември 2014 г. Друго знаково придобиване бе социалната мрежа LinkedIn през 2016 г. за 26 млрд. долара.

Още: А1 няма да увеличава цените на мобилните и фиксирани услуги

Още: Поръчай предварително новия HONOR Magic7 Pro с 500 лева отстъпка от А1

ОЩЕ: Netflix спира работа в Русия, TikTok ограничава качването на видеа от страната

Microsoft също притежава Nuance, разработчик на софтуер за разпознаване на реч и изкуствен интелект, за който даде 20 млрд. през пролетта на 2021 г. Малко преди това компанията купи Zenimax Media, която притежава големи разработчици и издатели на модерни видеоигри. Това значително засили позициите на корпорацията в този сегмент. Покупката струва 7,5 милиарда долара.

В момента Microsoft е в процес на придобиване на друг колос на пазара на видео игри - Activision Blizzard. Сделката е на стойност 69 млрд. долара и в момента изчака регулаторно одобрение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Михаил Митев
Михаил Митев Отговорен редактор
Новините днес