Отпадането на роуминга срещу ограничаването на свободата в интернет не е равностойна замяна. Това заяви Ивайло Калфин в навечерието на решителния вот в Европейския парламент по новите правила за управление на телеком сектора в ЕС.
Още: Новини около българския суперкомпютър (СНИМКИ)
По-късно днес евродепутатите ще гласуват в Брюксел по предложението на Европейската комисия за законодателен пакет за единния пазар за телекомуникационни услуги в ЕС. В него Европейската комисия предлага роуминга да бъде премахнат от 15 декември 2015 г. За да се компенсират загубите на телеком операторите, които трябва да правят огромни инвестиции в развитието на мрежите, обаче се предвижда създаването на нова "специализирана" категория услуга в интернет. Чрез нея ще се предлагат някои услуги, които изискват по-бърза и качествена връзка.
Според Калфин това разделение застрашава неутралността на мрежата, която предвижда равен достъп до всички услуги в интернет.
„Мрежата е публична собственост и всеки би трябвало да може да изисква услуги от нея. Необходима е по-точна дефиниция на специализираните услуги, която да изключи от техния обсег сега съществуващите и в бъдеще ползването на интернет”, заяви водачът на листата на АБВ за Европарламента.
Още: А1 вече предлага Apple Watch Ultra 2, Series 10 и SE с Extra SIM – без такса за първите 3 месеца
В блога си, с материала "Обичате ли телефона си", той коментира, че не намира за равностойна сделката за край на роуминга, ако това ще създаде възможности да бъдат създадени различни категории на достъп до интернет и ограничаване на ползвателите с по-скромни възможности.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив
Още: Нов тренд в мрежата превръща политици и звезди в анимационни герои
„И сега се плаща повече за по-добро качество, но цената се определя от конкуренцията, а не чрез закон. Ако спечелим този вот съдържанието, няма да бъде основание за увеличаване на цената на услугата”, пише Калфин в блога си.