Австрийски учени от университета на Залцбург са анализирали работата на системата за глобално позициониране GPS и са изяснили как и в какви случаи лъжат нейните приемници.
Изследователите установили, че при измерване на изминатото разстояние битовите приемници, широко използвани от пътешественици, шофьори, летци, моряци, посочват повече разстояние, отколкото е изминато в действителност.
Според учените тази неточност (която винаги е положителна) възниква поради няколко причини – изкривяване на сигнала на спътника в атмосферата, грешка в измерването на положението от спътника, изместване на часа на спътника, грешка при обработката на сигналите и т.н.
Проведен експеримент е изяснил, че на дистанция 1 метър приемниците лъжат средно с 2 сантиметра, а на 5 метра грешката е 6 см.
Осезаеми грешки могат да възникнат, ако пътешествениците изчисляват общия изминат път чрез метод за наслагване на отделни участъци, тъй като грешката се натрупва. Изследването е публикувано в сп. Geographical Information Science.