Предупрежденията идват от всички страни: изкуственият интелект (ИИ) представлява екзистенциален риск за човечеството и трябва да бъде спрян, преди да е станало твърде късно.
Още: Netflix вече има 300 млн. абонати
Но какви са тези апокалиптични сценарии и как се предполага, че машините ще унищожат човечеството?
Кламерите на Бостром
Повечето сценарии за бедствия започват от едно и също място: машините ще надхвърлят човешките възможности, ще се изплъзнат от човешкия контрол и ще откажат да бъдат изключени. "Щом имаме машини, които имат цел за самосъхранение, значи сме в беда", заяви на събитие този месец академикът по изкуствен интелект Йошуа Бенгио.
Но представата как точно машините биха могли да обрекат човечеството, често е оставено на философията и научната фантастика. Философът Ник Бостром пише за "експлозията на интелигентността", която, според него, ще настъпи, когато свръхинтелигентните машини започнат да проектират свои собствени машини. Той илюстрира идеята с историята за свръхинтелигентен изкуствен интелект във фабрика за кламери. ИИ има за крайна цел да увеличи производството на кламери и затова "превръща първо Земята, а след това все по-големи части от наблюдаемата Вселена в кламери".
Още: Испания пуска изкуствен интелект, казва се "Алиа"
Идеите на Бостром са отхвърляни от мнозина като научна фантастика, не на последно място заради твърденията му, че човечеството е компютърна симулация, и заради подкрепата му за теории, близки до евгениката.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel стартира предварителни поръчки за HONOR Magic7 Pro
ОЩЕ: Румъния създава комисия за изкуствен интелект
Въпреки това неговите разсъждения за изкуствения интелект са оказали огромно влияние, вдъхновявайки хора като Илон Мъск и професор Стивън Хокинг.
Терминатор
Ако свръхинтелигентните машини трябва да унищожат човечеството, те със сигурност се нуждаят от физическа форма.
Още: А1 няма да увеличава цените на мобилните и фиксирани услуги
Още: Поръчай предварително новия HONOR Magic7 Pro с 500 лева отстъпка от А1
Червеноокият киборг на Арнолд Шварценегер във филма "Терминатор", изпратен от бъдещето от изкуствен интелект да сложи край на човешката съпротива, се оказа съблазнителен образ, особено за медиите.
Експертите обаче отхвърлят тази идея. "Малко вероятно е тази научнофантастична концепция да се превърне в реалност през следващите десетилетия, ако изобщо някога се случи", пише в доклад от 2021 г. групата за агитации "Спрете роботите убийци". Въпреки това те предупредиха, че предоставянето на власт на машините да вземат решения за живота и смъртта е екзистенциален риск.
По-смъртоносни химикали
Един не толкова откровено научнофантастичен сценарий предвижда "лоши актьори" да използват изкуствен интелект за създаване на токсини или нови вируси и да ги пуснат в света.
Оказва се, че големите езикови модели като GPT-3, използван за създаването на ChatGPT, са изключително добри в измислянето на нови ужасяващи химически агенти.
Група учени, които използват ИИ, за да помогнат за откриването на нови лекарства, провеждат експеримент, при който настройват своя ИИ, за да търси вместо тях вредни молекули. Те успели за по-малко от шест часа да създадат 40 000 потенциално отровни агенти, съобщава списание „Nature Machine Intelligence“.
Експертът по изкуствен интелект Джоана Брайсън от училището "Херти" в Берлин заяви, че може да си представи някой да разработи начин за по-бързо разпространение на отрова като антракс. "Но това не е екзистенциална заплаха", каза тя пред АФП. "Това е просто ужасно, ужасно оръжие."
Напреднали видове
Правилата на Холивуд повеляват, че епохалните катастрофи трябва да са внезапни, огромни и драматични, но какво ще стане, ако краят на човечеството е бавен, тих и не е окончателен?
"В най-мрачния сценарий нашият вид може да свърши без наследник", казва философът Хю Прайс в рекламно видео за Центъра за изследване на екзистенциалния риск към Университета в Кеймбридж.
ОЩЕ: Мистерията е разкрита: Ето защо Илон Мъск се целува с жени-роботи (СНИМКИ)
Но, според него, има и "по-малко мрачни възможности", при които хората, подсилени от напреднали технологии, могат да оцелеят. "Чисто биологичните видове в крайна сметка стигат до своя край, тъй като наоколо няма хора, които да нямат достъп до тази технология", казва той.
Въображаемият апокалипсис често се представя в еволюционен план
През 2014 г. Стивън Хокинг твърдеше, че в крайна сметка нашият вид вече няма да е в състояние да се конкурира с машините с изкуствен интелект и това може да "означава край на човешката раса".
Джефри Хинтън, който посвещава кариерата си на създаването на машини, наподобяващи човешкия мозък, овори по подобен начин за "свръхинтелигентност", която просто изпреварва хората. Неотдавна той заяви пред американската телевизия PBS, че е възможно "човечеството да е само преходна фаза в еволюцията на интелигентността".
------------
Анализът е на Джоузеф Бойл за АФП