Заплаха ли е изкуственият интелект в живота на хората и в сферата на киберсигурността? От Actualno.com се допитахме до специалисти, които да разяснят какви рискове и предимства крие виртуалният ум.
Още: Netflix вече има 300 млн. абонати
"Така нареченият генеративен изкуствен интелект и популярни модели като Chat GPT, по-скоро са просто един инструмент, който дава повече възможности на двете страни - на offensive, атакуващата страна и на нашата страна, на хората, които се занимаваме с това да защитаваме определени организации или среди", разказа Миглен Евлогиев, ръководител на "Българска Асоциация по Киберсигурност".
Според него, уязвимите групи, които не могат да се адаптират с употребата на изкуствен интелект е възможно да бъдат засегнати под една или друга форма. ОЩЕ: Първият български изкуствен интелект е факт: Какво може BgGPT?
"Ако генералното общество не се адаптира достатъчно бързо към употребата на изкуствения интелект, много професии биха били директно засегнати от това. Но това не означава, че те ще изчезнат напълно, напротив. Просто тези от нас, тези хора от обществото, които достатъчно бързо се адаптират в употребата на изкуствен интелект ще бъдат много по-продуктивни", добави той.
Още: Испания пуска изкуствен интелект, казва се "Алиа"
Рисковете от AI
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel стартира предварителни поръчки за HONOR Magic7 Pro
Снимка: IStock
Специалистите отбелязват, че фишинг атаките стават все по-лесни за изпълнение в комбинация с изкуствения интелект. Измамните имейли са подобрени като услуга и са преминали на следващото ниво, така че ако някой без никакви знания в областта реши да извърши зловредна атака, може просто да отдели малко средства и да го изпълни посредством AI.
Какви обаче са рисковете за киберсигурността и има ли такива - вижте в репортажа:
Още: А1 няма да увеличава цените на мобилните и фиксирани услуги
Още: Поръчай предварително новия HONOR Magic7 Pro с 500 лева отстъпка от А1