Решението на Европейския съд относно триенето на данни в търсачката на Google беше защитено и от новия европейски правосъден комисар Мартин Райшертс, която обвини може би най-популярната интернет компания в света, че се оплаква без основание от него.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Присъдата беше издадена през май тази година и принуждава Google да премахва информация при търсене с ключови думи от източници, които търсачката обхожда. Махането става по молба на засегнато лице. Така информацията не се трие, но на практика не може да бъде намерена, освен ако търсещият предварително не знае кой я е публикувал и къде, което прави безпредметно използването на интернет търсачка, или ако по случайност не потребител не попадне на нея.
Според Google това решение създава неприемлив прецедент – т.нар. „право да бъде забравен”. Райшертс обаче подчертава, че присъдата на Европейския съд не дава основание на всеки да иска да бъде трита информация за него по негово си усмотрение. „Ако се направи трезв анализ, ще видим, че „правото да бъдеш забравен” не е издигано на пиедестал спрямо други права като например правото на информация или свободата на словото. Европейският съд не е дал позволение на лица и организации да премахват информация за себе си, която им се струва неудобна”, подчерта Райшертс, цитирана от EUobserver.
Показателно е обаче, че присъдата на Европейския съд беше взета на база на европейски закон, който е от 1995 година. Предшественикът на Райшертс – Вивиан Рединг, поде мащабна кампания за ревизия на законодателството на ЕС относно защитата на данни, но Европейският парламент и Европейският съвет не можаха да постигнат съгласие по предложението на Рединг. В него имаше текст, според който можеше да се изиска изтриване от сървър на информация.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
В България вече има случаи, които определено всяват основателно съмнение по отношение на решението. Ако дадено лице е поискало премахване на информация на база решението на съда и искането е изпълнено, при търсене в Google с ключови думи на български най-отдолу излиза следното уведомление: „Възможно е някои резултати да са били премахнати съгласно европейското законодателство за защита на личните данни”. Такова уведомление се появи при търсенето на информация за новия шеф на БЕХ Жаклен Коен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
След решението на Европейския съд в Google са подадени над 250 хил. молби за премахване на информация при търсенето с ключови думи в интернет търсачката. В ЕС Google контролира 85% от онлайн пазара.