Върховният съд в САЩ е отказал да изслуша делото на Oracle срещу Google, изпращайки дълго проточилия се съдебен процес обратно до по-ниска инстанция, където Google ще трябва да докаже, че е използвал правилно защитените с авторски права API-та на Oracle.
Искът касае главно около кода зад операционната система Android. Google е създал Android върху модифицирана версия на Java, програмният език разработен през 90-те години от Sun Microsystems (сега притежание на Oracle). За да стимулира разработката на приложения за новата си платформа, Google е използвал вече съществуващото API на Java, с което много програмисти са били свикнали да работят.
Делото се наблюдава отблизо от цялата софтуерна индустрия, защото финалното решение може да има голямо влияние върху софтуерната разработка. Oтсъждане на съдията в полза на Oracle може да даде на някои технологични компании „безпрецедентна и опасна власт“ върху програмистите от по-малки фирми правейки създаването на софтуер значително по-трудно. Това поне е мнението на фондацията Electronic Frontier. Такава ще бъде ситуацията освен ако законите за честна употреба не защитят използването на API-та.
Какво би означавала победа на Oracle за "свободното" програмиране и какво представляват API-тата - научете в Expert.bg.
Автор: Петя Гроздарска, Софтуерен университет