Технологичният гигант Google обяви, че добавя етикети за проверка на достоверността към изображения като част от усилията си да ограничи визуално подвеждаща информация, съобщи АФП.
Още: Временен проблем с мрежата на Vivacom. Каква е причината?
Още: Новата услуга, която ни помага да се справим с домашните аварии
Новите етикети ще бъдат прикачени към основните уеб страници на снимки и видеоклипове, които се появяват при търсене с Google, обяви техническият гигант, според БГНЕС.
Google показа как работи системата за проверка с множество илюстрации и изображения. Проверката показа като "фалшиво изображение" как акули плуват по улиците на Хюстън след ураган през 2017 година.
"Снимките и видеоклиповете са невероятен начин да помогнете на хората да разберат какво се случва в света. Но силата на визуалните медии има своите клопки - особено когато има въпроси, свързани с произхода, автентичността или контекста на изображението", заяви Харис Коен, мениджър в Google.
Още: „Училище за отговорни инфлуенсъри“ обучава и сертифицира създатели на съдържание
Още: Бунт в Microsoft: Уволниха двама служители, скочили на ръководството (ВИДЕО)
"От днес ние даваме информация за проверка на факти в Google Images в световен мащаб, за да помогнем на хората да се ориентират по тези проблеми и да правят по-информирани преценки за това, което виждат в мрежата", добави Коен. Новите етикети ще се основават на базата данни ClaimReview, създадена от независими източници за проверка на факти и информация.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel предлага специална онлайн отстъпка за два от най-новите модели на Samsung
Още: DesignTech Expo 2025 очерта бъдещето на бизнеса с AI иновации, автоматизации и вдъхновение
"Сега, когато търсите в Google Images, можете да видите етикет "Проверка на достоверността" под резултатите от умалените изображения", обясни Коен.
Google заяви, че новите етикети няма да повлияят на класирането при търсене: "Нашите системи са проектирани да разкриват най-подходящата, надеждна налична информация, включително от източници, които осигуряват проверка на фактите", каза Коен.