Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Големи канадски медии съдят OpenAI за нарушаване на авторските права

30 ноември 2024, 01:09 часа • 1624 прочитания

Най-големите канадски новинарски организации заведоха дело срещу OpenAI, обвинявайки я, че е използвала техни статии без разрешение, за да помогне за обучението на своя чатбот с изкуствен интелект ChatGPT. Това дело може да струва на американската компания милиарди долари, предава БГНЕС.

Още: Yettel със специална празнична оферта

Още: А1 с променено работно време в празничните дни

Още: Нов трус в OpenAI - пореден ключов директор напусна

Медиите, сред които вестник The Globe and Mail и обществената телевизия CBC, обвиниха OpenAI в нарушаване на авторските права чрез „изстъргване на големи части от съдържание“ и извличане на печалба от използването на това съдържание, според изявление, цитирано от АФП. Това е станало без разрешението или компенсацията на новинарските организации, които искат по 20 000 канадски долара (14 700 щатски долара) за всяка статия, за която твърдят, че е била незаконно надраскана и използвана за обучение на ChatGPT. Така общата стойност на иска може да достигне милиарди долари.

Още: Илон Мъск прекрати съдебното дело срещу OpenAI

Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select

Още: HONOR X8b и Realme 12 5G с 25% отстъпка от Yettel при връщане на старо устройство за рециклиране

„Журналистиката е в обществен интерес. Използването от OpenAI на журналистиката на други компании за собствена търговска изгода не е. Това е незаконно“, заявиха от коалицията. Говорител на OpenAI отговори на иска, като заяви, че нейният чатбот е обучен на базата на публично достъпни данни, „основани на принципите за справедлива употреба и свързаните с тях международни принципи на авторското право, които са справедливи за създателите и подкрепят иновациите“. Компанията си сътрудничи и с издатели на новини, добави говорителят.

Още: New York Times започва съдебни дела заради изкуствения интелект

Още: В подкаст поредица Yettel разглежда темите за изкуствения интелект и различните поколения

Още: А1 България е отличена с наградата „True Leader“ в телекомуникациите за 2023 г.

Искът е първият, подаден от канадска медия срещу OpenAI.Според правните документи организациите - сред които са и Postmedia, The Canadian Press и Torstar, компанията майка на вестник Toronto Star - искат съдебно разпореждане за спиране на продължаващото и бъдещото „неразрешено присвояване“ на техния труд от страна на базираната в Сан Франциско компания.„Няма да стоим безучастно, докато технологичните компании крадат нашето съдържание“, съобщи изпълнителният директор на Torstar Нийл Оливър в бележка до персонала малко след подаването на съдебните документи.

Още: Пробив в изкуствения интелект, заплашващ човечеството, довел до уволнението на Сам Олтман?

„Въпреки че приемаме възможностите, които технологичните иновации могат да донесат, всички участници трябва да спазват закона и всяко използване на нашата интелектуална собственост трябва да бъде при справедливи условия“, каза той. Генеративният изкуствен интелект привлече вниманието на света с пускането на ChatGPT от OpenAI в края на 2022 г. Технологията може бързо да създава видеоклипове, снимки или писмени произведения, като черпи от наличното съдържание, за да отговори на искания, изразени на ежедневен език. Макар да въодушевява някои потребители, тя предизвика гнева на автори, художници и други, които смятат, че техните творения се усвояват, без да бъдат питани или компенсирани. Издания като „Ню Йорк Таймс“ подадоха съдебни искове в защита на своето съдържание, а някои новинарски организации предпочетоха да сключат лицензионни сделки.

Още: "Astro Bot" е най-добрата видеоигра за 2024 г. (ВИДЕО)

Още: Шест от най-популярните лица у нас призовават да оставим телефоните за празниците

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес