Авторитетното американско издание Sports Illustrated бе уличено в измама, след като стана ясно, че за онлайн изданието му са били генерирани различни фалшиви профили с фалшиви снимки, от името на които са пускани статии, написани от изкуствен интелект. Никъде не е било упоменато, че текстовете не са истински, както и че авторите не са реално съществуващи хора.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Автор на разследването е сайтът Futurism, чийто екип се усъмнява, че някои от авторите на Sports Illustrated не са истински, тъй като извън медията те не съществуват никъде другаде в интернет пространството - нямат профили в социалните мрежи, нямат публикации на друго място. Тогава от Futurism се захващат за работа и откриват, че снимките на въпросните "автори" се продават в сайт за изображения, генерирани от изкуствен интелект.
Разбирайки, че са разкрили измама, от сайта преглеждат статиите на тези автори и се убеждават, че става дума за изцяло изкуствено генерирано съдържание. "Хубаво е да се тренира волейбол, но може да ви е малко трудно, ако не притежавате топка" - изречения от този тип убеждават авторите на разследването, че тези текстове не са истински.
"The content is absolutely AI-generated, no matter how much they say that it's not." https://t.co/dEdcALMVVK pic.twitter.com/MheBHt0d1a
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
— Futurism (@futurism) November 28, 2023
Още: Светът изчерпва данните за изкуствения интелект. До какво ще доведе това?
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Още: Yettel със специална празнична оферта
Фалшивите автори
Освен снимките, които са купени от сайт за изображения, генерирани от ИИ, биографиите на "авторите" също са изфабрикувани, за да убедят читателите, че човекът, който пише съответната статия, има познания по темата. Според Futurism през последната една година в Sports Illustrated фалшивите автори периодично се появяват в сайта на медията, а след това изчезват, а статиите им се прехвърлят на нов "автор", отново създаден по изкуствен начин. Тези трансфери не са били никъде обявени и никъде в статиите не е посочено, че настъпва някаква промяна.
В самите статии, също така, никъде не е посочено, че текстът е създаден чрез изкуствен интелект. Единственото изречение, което подсказва, че текстовете са по-различни от основното медийно съдържание, е надписът, че "този текст е създаден от трета страна".
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
REMARKABLE!
— CHRIS’W0RLD (@CHRISsW0RLD) November 28, 2023
Truly disappointing as well!
Sports Illustrated got busted using AI written articles with AI generated faces!
This is WILD 🤯
🚨 It’s a must watch!! 🚨 pic.twitter.com/uUe9rkv5Od
Реакцията на Sports Illustrated
Още: Медийни асоциации с насоки за използването на изкуствения интелект в журналистиката
След като от Futurism събират достатъчно доказателства, те се свързват със Sports Illustrated с въпроси за фалшивите профили и текстовете, създадени чрез изкуствен интелект. Малко след това въпросните статии и техните "автори" изчезват от сайта на SI. От изданието така и не връщат отговор, но излизат с изявление, че са се появили спекулации за медийното съдържание, а всъщност става въпрос за ревюта на продукти, които са писани от външна фирма. Sports Illustrated в момента проверявали въпросните ревюта и процесът не бил приключил.
Източници на Futurism, които работят в Sports Illustrated, твърдят, че това са пълни лъжи и генерираните от изкуствен интелект статии са създавани от дълго време и съвсем методично. Според авторите на разследването и в другите медии, които са част от групата на Sports Illustrated, има идентични автори и статии, генерирани чрез ИИ.
Снимка: iStock
Още: Изкуствен интелект в журналистиката - опасност или възможност за прогрес?
Разкритието за фалшифицирането на статии отново повдига въпроса за бъдещето на журналистиката в ерата на изкуствения интелект и доколко можем да се доверяваме на всичко, написано в интернет, и "облечено" в достоверна опаковка.
Цялото разследване на Futurism можете да прочетете ТУК.