Японската компания Canon разработи сензор за изображения, който използва нов подход за фотографията с висок динамичен диапазон (HDR). Вместо да прави множество последователни снимки с различни експозиции и след това да ги обединява в едно изображение, новият сензор незабавно създава готова HDR снимка от множество зони, като всяка област се настройва отделно и автоматично на оптимална експозиция.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Новият 24,5-мм сензор със задно осветяване Canon Type-1 има разделителна способност 12,6 мегапиксела (4152х3024). Компанията твърди, че сензорът осигурява водещ за фотографската индустрия динамичен диапазон и решава проблема с HDR по уникален начин.
ОЩЕ: Кога е създаден първият фотоапарат в света?
От друга страна, ако камерата работи с движещ се обект, може да е трудно да обедини изображения, поради изместването на целта, и в крайна сметка снимката ще бъде размазана или извън фокус. Въпреки че този сензор е предназначен за промишлена употреба и за системи за сигурност, технологията, която използва Canon, може да повлияе на развитието на потребителските фотоапарати и видеокамери на компанията, съобщават от Технюз.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Според Canon, този подход предотвратява появата на артефакти при движение и позволява по-точно разпознаване на лица дори при снимане на движещи се обекти. Нещо повече, няма нужда от конвертиране на множество изходни изображения, което драстично намалява обема на обработваните данни и позволява високоскоростно снимане с до 60 кадъра в секунда при резолюция от 12,6 мегапиксела.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
ОЩЕ: Как да изглеждаме по-добре на снимки?
Повечето фотоапарати се справят с огромните разлики в експозицията между светлите и тъмните области на кадъра, като използват "клинове" – заснемане на няколко снимки и смесването им в една снимка, често много бързо и направо във фотоапарата. Но този метод е добър само за неподвижни и лесни за снимане обекти.
За да реши този проблем, Canon разделя сензора на 736 отделни области, всяка от които може да бъде настроена на оптимално време на експозиция в зависимост от нивото на яркост. По същество сензорът може независимо да регулира експозицията във всяка от тези 736 области, което му позволява активно да създава HDR изображения в реално време и във фотоапарата, без да се налага да прави няколко снимки.
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
ОЩЕ: Canon обобщи 10 ключови тенденции в репортажната фотография
Новият сензор ще може правилно да експонира всички части при трудни условия на осветление. Например, ако камерата е насочена към входа на гаража, и колата излезе на слънце, конвенционалните камери няма да могат едновременно да покажат регистрационния номер, осветен от слънцето, и шофьора, който е скрит на сянка, докато новият сензор ще се справи със задачата без проблеми.