Изследователи от Университета в Сидни, Австралия, създадоха за първи път батерия с четири пъти по-голям капацитет за съхранение на енергия от литиевия вариант. Изобретението е направено от натрий-сяра - вид разтопени соли, които могат да се добиват от морската вода.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
"Това може да е пробив за възобновяемата енергия. Нашата натриева батерия има потенциала да намали драматично разходите и да съхранява 4 пъти повече енергия от лития", смята водещият екипа изследователи д-р Шенлон Жао.
Идеята за батерии от разтопена сол не е нова. Те съществуват от 50 години, но доскоро не бяха пълноценна алтернатива заради краткия им цикъл на енергиен живот. За съществуващите батерии бяха нужни нагряти на висока температура електроди, които да поддържат електролитите и натрий-сярата в течно състояние.
ОЩЕ: Пробивът в ядрения синтез: Вече можем да си осигуряваме чисто и безкрайно гориво (СНИМКИ и ВИДЕО)
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Новото в представената от Университета в Сидни батерия е подобрената реактивност на сярата, от което зависи и капацитетът на батерията. Екипът използва електроди на въглеродна основа и процес на топлинно разлагане - пиролиза, който променя взаимодействието на сярата и натрия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Така, с промяната на електродите в устройството, то вече е с много по-големи възможности за съхранение на енергия и ултра дълъг живот при стайна температура - запазва половината си капацитет след 1000 зареждания, пишат от Webcafe.bg
А морската сол е навсякъде и се добива далеч по-лесно от лития.
"Литият и останалите редки метали скоро ще са по-важни от петрола и газа", обяви преди няколко месеца председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен онагледи енергийните перспективи на Европейския съюз (ЕС), защото колкото повече светът се опитва да намалява въглеродния отпечатък на транспорта, от толкова повече литий ще има нужда.
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
"Когато слънцето не свети и вятърът не духа, се нуждаем от висококачествени решения за съхранение на енергията, които не струват скъпо и са лесно достъпни. Решения, произведени от изобилни ресурси като натрия - който може да се добива от морската вода, имат потенциала да гарантират по-голяма енергийна сигурност", коментира Жао.
Технологията е изпитвана върху малки плоски батерии в лабораторни условия. Тепърва ще се разработи по-голяма версия с идея за навлизането ѝ за комерсиална употреба.