А1 представи първата работеща 5G мрежа в България, като очаква да пусне услугата от ново поколение за клиентите си още догодина. Компанията демонстрира първата 5G базова станция в България, след като получи тестови честоти от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) за период от 6 месеца.
5G мрежата осигурява супербърз мобилен широколентов достъп, който гарантира много по-висока скорост (над 1Gbps) през мобилна мрежа. Високотехнологичната мрежа може да се използва за доставка на телевизия, интернет, предаване на разнообразни събития в реално време и др. Потребителите ще могат да се възползват от виртуална, добавена и миксирана реалност.
През 6-месечния тестови период телекомът ще може да изпробва работата на основните приложения в 5G мрежата. А1 създаде нова страница, посветена на новото поколение мрежи, където има полезна информация за развитието, приложенията и ползите от 5G.
След като в началото на миналата година показа възможностите на 5G, нaй-гoлeмият мoбилeн oпepaтop пo пaзapeн дял в Бългapия демонстрира и първото приложение върху реална 5G мрежа.
"Мрежите от пето поколение ще бъдат ключът към технологиите на бъдещето – супербърз широколентов мобилен достъп, ултра надеждна комуникация с малко закъснение и масирана комуникация между машини. Вярвам, че с вложените усилия и инвестиции ще продължим успешно да тестваме различните приложения на 5G мрежата и да започнем да предлагаме решения за нашите клиенти през 2020 г.", каза Красимир Петров, директор "Конвергентна мрежа и услуги" в А1 България.
За да се реализират 5G услугите у нас, телекомите трябва по-лесно да получават достъп до необходимите честоти, както и да се облекчи режима за получаване на разрешения за изграждане на мрежата. В момента за поставяне на най-обикновена антена или радиооборудване, или дори за пускане на нова честота трябва да се мине през сложен разрешителен режим.
През следващите месеци А1 ще изгражда нови базови станции, ще тества как работят приложенията в 5G, а през 2020 г. ще предлага на клиентите си определени услуги на определени места. Компанията активно преговаря с институциите за получаване на допълнителни честоти, някои от които в момента са забранени за гражданска/търговска употреба, тъй като се използват от военните. Ако това не се случи, пускането на 5G мрежите у нас може да се забави с години.
Освен това са нужни сериозни инвестиции в оборудване и изграждане на съответната мрежова инфраструктура. Според изчисления експерти изграждането на 5G мрежи ще струва на трите телекома в България общо около 600 млн. лева.
A1 работи с мрежово оборудване на финландската компания Nokia, което го предпазва от риска, свързан с търговската война между САЩ и Китай и ограниченията, от които е потърпевш Huawei.
В момента в света работят 15 търговски 5G мрежи, а A1 се превръща в 50-ия мобилен оператор, изграждащ подобна мрежа.
На въпрос на Actualno.com къде е България на световната карта на 5G, Красимир Петров отговори: "Вече имаме работеща първата базова станция в България, като се готвим да изградим такива и на други места в страната. Имаме технологична готовност да осъществим 5G в България. Започваме процеса по изграждането му, тествайки приложенията, защото именно те носят добавената стойност за клиентите."