Ако следите последните технологични трендове, то вече знаете, че технологията на самоуправляващите се коли се развива с бърза скорост. Не само, че големите производители обещават самоуправляващи се коли до няколко години, но и Tesla вече инсталира софтуер, който все още е не активен, но позволява пълни възможности за самоуправление в новите си модели.
Още: Защо А1 запазват цените на основните месечни такси тази година?
Тъй като независимите коли ще заличат необходимостта от шофьори, то бъдещият пазар на коли няма вече да е основно заинтересован от техните нужди. Прогнозите показват и, че при навлизането на самоуправляващите се коли, основният начин на превоз ще е поделяне на транспортно средство, така че пазарът няма да е ориентиран и към собствениците на автомобили. Следователно основният фокус на производителите на коли трябва да се насочи към пешеходците. Пешеходците са най-уязвимите участници в трафика, когато пресичат улицата. Това е и причината*, че един на четири пешеходци ще се чувства по-сигурен, ако всички коли са самоуправляващи се, както и че близо 66% от пешеходците предпочитат да имат самоуправляващ се автомобил, вместо да шофират самите те.
Интересното е, че и много напреднали интернет потребители искат да имат самоуправляващата се функционалност и при ходене. Двама от трима искат техните телефони да ги предупреждават срещу препятствия и един от трима иска да има пътни знаци и светлини, вградени в пътната настилка. Тези промени няма да спасяват животи, но поне ще помогнат на хората да избегнат сблъсъци, когато ходят и използват мобилните си устройства.
* Базирано на репортна Ericsson Cоnsumer Lab при представителна извадка от 7,138 напреднали интернет потребители от Берлин, Джакарта, Йоханесбург, Чикаго, Лондон, Мексико, Москва, НюЙорк, Сан Франциско, Шанхай, Сао Пауло, Токио и Торонто.
Още: Netflix вече има 300 млн. абонати
Автор: Георги Дуранкиев, СофтУни