Бързият ръст и хормоналните бури променят възприятията и отношенията с околните. Тази революция в живота на детето се отразява и на ученето. А залитането по съвременните технологии, новите форми на общуване и свободното време се превръщат в още една причина за конфликти с родителите, пише psychologies.ru.
Да се научи да учи
Още: За маските в училище: предпазват ли учениците от COVID?
Още: COVID-19: Кога цяло училище ще бъде поставено под карантина?
Преходът в 5 клас е съпроводен със смяната на цялата система училищни занятия. Учителите стават повече, някои домашни са за следващия ден, други – за следващата седмица. Всеки един от тях има свой стил и ученето става по-сложно. Много деца се объркват. Най-добрият начин да им се помогне е да се научат да действат при нови обстоятелства. Заедно с тях може да се състави план на занятията, аларма в телефона, която ще им позволи сами да следят за задълженията си. В тази възраст е много важен точният режим на деня. Детето трябва да е научено да се занимава в определени часове, най-добре преди да седне пред компютъра или телевизора.
Психолозите съветват да се следи за ученето на децата, но да не се настоява за високи резултати. Ако очакваме големи успехи от ученика в тази възраст, рискуваме да погазим желанието му за учене. Важно е детето да разбере, че знанията променят самото него, дават му увереност и така с него ще е по-интересно да се общува.
Да повишим самочувствието му
Още: Как ще реагират училищата в случай на коронавирус - отговорите на Таня Михайлова
Още: Как да превърнем връщането в училище в лесно и забавно начинание
Днешните ученици прекалено бързо се отчайват. Те се предават пред най-малките препятствия, ако резултатът не е гарантиран. Често това се случва, тъй като децата нямат вяра в себе си и тежко преживяват своята некомпетентност. Психолозите съветват да се предостави отговорността на самото дете за начина, по който учи. Позволявайте му да действа самостоятелно. Компетентността се ражда само в действието.
Помогнете му да разбере собствените си усещания и желания, наблягайте на силните страни на характера му. Не правете трагедии от грешките и неуспехите. Важно е да се помни, че оценките в училище са оценки за днешните знания на детето, но не и на него като личност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Психолози за маските в училище: Не вменявайте емоциите си в децата
Още: Красимир Вълчев: Ако се откажем от маските, ще затваряме училища
Намалете контрола
Децата в тази възраст имат особено силна нужда от уверени, справедливи и авторитетни родители. Те очакват от възрастните одобрение на работата си, поставянето на изпълними задачи и уважение на независимостта. Постепенно отпуснете контрола, но бъдете внимателни. Родителите, които прекалено строго следят изпълнението на домашните в 7-8 клас, рискуват да провокират тревога и неувереност у детето. Престанете да питате за оценките, но обсъждайте прочетеното. Интересът и подкрепата, а не контролът мотивират децата да учат. Така те постепенно ще разберат, че ходят на училище не, за да зарадват родителите си, а заради собственото им благополучие.
Детето е загубило интерес към ученето ако… някои от тези проблеми се появяват в продължение на няколко седмици.
Още: 59 хил. първокласници ще прекрачат училищния праг за първи път
Още: Кога децата могат да отсъстват над 30 дни от присъствено обучение?
Не са му интересни предметите в училище;
Често критикува преподавателите;
Не успява да стане навреме за училище;
Забравя да си записва домашните;
Забравя да предава писмените си задания, дори ако са написани;
Не изпълнява заданията по пропуснатите уроци;
Държи се зле по време на час и редовно получава забележки;
Не участва в училищния живот;
Често отсъства от часовете, оплаквайки се с физическо неразположение;
Често се чувства уморен и може да заспи по време на час.