Наградите „Иг-Нобел” за най-абсурдни научни постижения, известни също и като Шнобелови награди, бяха връчени снощи на 27-мата поредна церемония в Харвардския университет, предаде БГНЕС.
Призът за мир бе връчен на швейцарска група учени, която доказа, че свиренето на музикалния инструмент на австралийските аборигени диджериду помага за спасяване от хъркането и насърчава комфортния сън. Това може да се обясни с факта, че свиренето на този инструмент укрепва горните дихателни пътища.
Наградата за икономика грабнаха Матю Роклоф и Нанси Гриър, които откриха, че играчите в казиното са склонни да правят по-високи залози, ако подържат в ръце крокодил или друго опасно животно. Според тях, мозъкът в този случай погрешно възприема нервната възбуда от осъзнаването, че човекът държи хищник, като сигнал, че играчът има късмет и може да разчита на голяма победа.
Премията в областта на анатомията бе присъдена на британеца Джеймс Хеткот, който установи, че след достигане на 30 години, ушите започват да растат по размер с по около 2 мм на всяко десетилетие.
Наградите получиха и френски невролози, които доказаха, че в мозъка на някои хора има специална област, която предизвиква отвращение от миризмата и вкуса на сиренето.
Както казват от „антинобеловия комитет”, тази награда се връчва постижения, които първо предизвикват смях, а след това – размисъл. Веселите награди са идея на сп. „Annals of Improbable Research”.