Темата за сексуалното насилие, уви, никога няма да изчезне от публичното пространство. Това агресивно поведение е част от човешката природа, изпълнена с грешки и неприятни действия. Онова, което може да се промени обаче, е реакцията след извършването на подобно престъпление. Реакцията на обществото и правораздавателната система, реакцията на жертвите, реакцията дори на нападателите.
Проблемът за сексуалното насилие и всичко, което се случва след насилствения акт, е в основата на премиерния моноспектакъл "Prima Facie" ("Прима Фацие") с Елена Телбис в главната роля. Текстът се концентрира върху институцията, която би трябвало да търси и открива истината, но понякога стъпква финално жертвата и дава "свобода" на насилниците. Моноспектакълът ни подсеща, че трябва да се стремим към справедливостта винаги, независимо какво би ни коствало това.
"Прима Фацие" е юридически термин, чието значение е "на пръв поглед". Моноспектакълът разказва за младата и успешна адвокатка Теса Енслър, която с лекота гради кариера и успява бързо да извърви пътя от бедното семейство в малкия град до върховете на юридическите професионални планини. Тя е изкусен адвокат и печели много дела, с което получава уважението и възхищението на гилдията. Една неочаквана случка в личния ѝ живот обаче ще я постави в ролята на жертва, а единственото възможно спасение за нея може да дойде само от същата тази правораздавателна система, чиято царица доскоро е била самата тя.
Елена Телбис е фурия
Фотограф: Павел Червенков
Елена Телбис прави помитаща роля в образа на адвокатката Теса Енслър. Крехката на вид актриса изнася на плещите си един особено труден текст, с който превежда публиката през различни емоционални състояния и я прави съпричастна с всички хубави и лоши неща, които се случват на героинята ѝ.
Жената, в чийто образ влиза Телбис, е силна и слаба, смела и страхлива едновременно - тя преживява тежко "падане" от върха на професионалния си път до другата пътека - на нейните предишни клиенти. Ще успее ли обаче Теса Енслър да защити женската си чест? Или ще ни покаже как един случай на сексуално насилие може за миг да се превърне в обикновена статистика? Отговора ще откриете на 12 и 18 април, когато са следващите представления на "Prima Facie" в "Топлоцентрала".
Автор на пиесата - Сузи Милър
Превод - Радослав Петкашев
Консултант - Светлана Янчева
Сценография и костюми - Ванина Цандева
Графичен дизайн - Теодора Симова
Фотограф на снимките за плаката - Павел Червенков
Подходяща за: 16+ години
---------------------
Автор: Неда Ковачева