На 13 ноември от 19.00 часа в зала „ България“ под виртуозната му палка и солист Алексaндър Синчук ще прозвучат произведения на Анатолий Лядов с „ Вълшебното езеро“, Едвард Григ –Концерт за пиано и оркестър и Сергей Рахманинов със своите „Симфонични танци”.
Още: Cirque du Soleil с шест представления в България и с впечатляващото шоу "OVO"
Урош Лайовиц е роден през 1944 г. в Любляна, където завършва дирижиране и композиция. Работил е с едни от най-известните симфонични и оперни оркестри в Европа. От 1989 година до 2012 г. е преподавал в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.Получавал е редица награди за дирижиране и композиция в Любляна, Виена и Милано.
Бляскавата кариера на Алексaндър Синчук започва след спечелването на Първа награда на ІV-ия международен конкурс „Сергей Рахманинов” в Москва през 2008, когато 19-годишният пианист получава и специална награда от Рахманиновото общество – концерт в легендарната Карнеги Хол в Ню Йорк.
Роден е на 27 юли 1988 в Находка, Приморски край. През 2009 г. Александър Синчук прави своя дебют в Карнеги Хол в Ню Йорк с рецитал с творби на Скрябин, Чайковски, Прокофиев и Рахманинов. През декември същата година участва в турне на Националната филхармония под диригентството на Владимир Спиваков из различни градове в Сибир. В периода януари – март 2010 взима участие в турне на Симфоничния оркестър на Московското радио и телевизия в Съединените щати.
Още: Гледаме фентъзи операта "Орфей и Евридика завинаги" в София и Варна
Още: Мая Новоселска с емоционална реч на наградите "Златен кукерикон" (ВИДЕО)
Александър Синчук е бил стипендиант и на благотворителната фондация „Руско изпълнителско изкуство”, както и на Президентската програма „Млади таланти”.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Награда "Оливие" за Джон Литгоу заради ролята му на писателя Роалд Дал
Талантливият пианист гостува на международните фестивали Festival de Segovia (Испания), Le festival du Touquet (Франция), Wörtersee Classics Festival (Австрия), “Akkordy Khortytsy” (Украйна), “Rachmaninoff 24” (Русия). Изнася и редица камерни концерти с Павел Барански (солист на Хамбургската опера), цигуларя Лев Солодов. През 2009 компанията „Vista” издава компактдиск „Романси на Сергей Рахманинов” в изпълнение на А. Синчук и П. Барански, а през 2010 пианистът записва солов компактдиск с творби на Чайковски, Скрябин и Раханинов.
Анатолий Лядов през последните години от живота си написва няколко програмни симфонични картини, с образи от руските приказки. „Баба Яга”, „Вълшебното езеро” и „Кикимора”.
За разлика от другите две „Вълшебното царство” не е свързана с конкретна приказка. Оркестрацията, предаваща безплътността на образите и съзерцателната статика с майсторско използване на темброви нюанси, прозрачна фактура, тиха динамика, цветиста променлива хармония, е едно от най-високите постижения на оркестровото майсторство на композитора.
Още: Владимир Зомбори ще бъде новият Зоро в мюзикъл (СНИМКИ)
Още: Немски театрален фестивал се открива от трима български актьори
Едвард Хагеруп Григ отрано открива красотата на оригиналните норвежки народни музикални традиции и умело ги сплита с достиженията на европейския музикален романтизъм в своя самобитен стил, изпълвайки страниците на десетките клавирни и оркестрови пиеси, сонати за цигулка и за виолончело. Един от най-популярните клавирни концерти в световната литература, Концертът за пиано е създаден, когато е бил 24-годишен.
Сергей Рахманинов завършва своите „Симфонични танци” през лятото на 1940 във вилата си в Лонг Айланд (САЩ). Тази негова последна творба, представителна за късния му стил, е своеобразно обобщение на творчеството му. Композирани четири години след Третата му симфония, „Симфонични танци” разкриват с още по-голяма сила неговата постоянна носталгия по Русия, както и привързаността му към православните църковни песнопения.
Билети за концерта на 13 ноември в зала „България“ са в продажба на касите на Национален институт Софийска филхармония и в мрежата на ticketplus.bg.