Екип от Русенския университет "Ангел Кънчев" ще помага на музеи за онлайн представяне на събития и нови форми за споделяне и визуализиране на съдържанието. Потребители ще са музеите в Русе, Силистра, Кълъраш и Турну Северин.
Още: Кметът на Русе посрещна коледари в Коледното градче на общината
Още: Община Русе извършва цялостен ремонт на басейна в спортното училище
Най-модерните технологии са използвани от русенските учени по проект на стойност 480 000 евро, ръководени от доц. Пламен Захариев.
Общото природно и културно наследство между България и северните ни съседи ще е приоритетно при разработените и инсталирани информационни и комуникационни платформи. Това ще се рекламира като отделен туристически продукт и ще позволи на фирмите да създадат нови маршрути в трансграничния регион. Така ще се получат добри финансови резултати за тях и местните хотелиери.
Учените ще предоставят техническа помощ на музеите по проекта, като използват модерни устройства и системи за създаване на 3D съдържание, което ще се визуализира в информационните системи и интерактивни холограмни дисплеи в пространствата на музеите. Ще се създаде VR игра с достъп до 3D модели на исторически местности и артефакти. При правилен отговор на играча във връзка с интегрираните 3D обекти, той продължава напред в играта.
Още: Кметът на Русе откри изградения пешеходен мост на езерото в Лесопарк „Липник“
Още: Обявиха кога се възстановява движението в двете посоки по "Дунав мост" при Русе
Планират се събития за популяризиране на резултатите от проекта. Ще се проведат няколко 3D мапинг шоута и ще бъдат поканени участници от всички музеи и културни институции в трансграничния регион. Всичко това ще се документира и ще бъде рамката на стратегия „Пътят на Дунавските музеи“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Русе ще подпомогне изграждането на асансьор за хора с увреждания
Още: Над 4000 зрители съпреживяха традиционното Коледно надиграване в Русе