Основната суровина за пържене на кюфтета е една и съща – кайма. Ето защо, за да ги направите „както едно време“, на преден план с решаващо значение излизат другите съставки и отделни специални похвати в технологията им на правене и готвене.
Други съставки
Лук. Трябва лукът да се прекара през месомелачка заедно с месото; или да се скълца на ситно (в такъв случай по-добре е да се запържи и леко охлади) и да се добави в каймата след това. Можете, разбира се, да го настържете на ситно ренде, ала този процес гарантирано ще ви достави проблеми. Достатъчни са 2-3 средно големи глави на 1 кг месо.
Сух бял хляб. Необходимо е кюфтетата да запазят формата си и да станат по-меки. Хлябът се накисва в преварена вода, сметана или мляко; сетне трябва да се отцеди, да се отстрани кората и да се прекара през месомелачка. Не е необходимо много: на 1 kг кайма са достатъчни 200 г хляб.
Зеленчуци: моркови, тиквички, цвекло, тиква, картофи. Така кюфтетата стават по-крехки и по-сочни. При желание може да бъдат заменени с хляб. Най-добре е зеленчуците да се настържат с ренде.
Яйца. Един доста противоречив компонент. Някои стари готвачи считат, че те правят кюфтетата жилави. Ала яйцата улесняват слепването на каймата. С цел да не се прекалява, по-добре използвайте максимум 2 яйца в 1 кг кайма.
Сочни кюфтета на скара по италиански
Сол. За 1 кг кайма стига 1 чаена лъжичка (равна) сол.
Билки и подправки. Непременно прибавете черен пипер, чесън, също и други подправки – на вкус и по желание.
Вода, олио и др. Към каймата можете да прибавите лъжица олио, няколко супени лъжици ледена вода или кубче масло, за да станат кюфтетата по-сочни.
За рибни кюфтета
Можете да добавите сметана към каймата за рибни кюфтета, което ще придаде деликатност на ястието; също лимонов сок за подобряване вкуса на рибата.
Тънкостите на каймата
Преди нарязването на месото, махнете всички жилки, кожи, кости и хрущяли. Ако прекарвате всичките съставки през месомелачката, се опитайте да ги редувате, за да стане каймата по-еднородна.
Каймата трябва да бъде омесена добре с ръце и разбита с цел насищане с кислород. Може да сторите това във висок съд, за да не изцапате цялата кухня. В този случай е необходимо да хвърлите каймата няколко пъти на дъното на съда.
Домашни кюфтета - сочнички отвътре, със леко загоряла коричка отвън: Как да си ги направим вкъщи
Оптималното е да покриете каймата с фолио и да я сложите в хладилника за половин час. След това отново се размесва.
Трябва да ваете кюфтетата (да, точно да ги извайвате, както скулптор вае статуята си!) с мокри ръце; целта е каймата да не полепва по пръстите ви.
Старайте се да оформите кюфтета с еднакъв размер. Имайте наум, че колкото по-големи са кюфтетата, толкова по-сочни се получават. Заравнете ги с длани, за да са гладки.
Паниране на кюфтетата
Панирането задържа сока вътре в кюфтетата, затова не бива да пренебрегвате този похват. Може да използвате галета (купешка или домашна от сух хляб), счукани ядки, брашно, сусам.
Пърженето - финалът
Сложете кюфтетата в добре загрят тиган с олио. При това оставете разстояние помежду им - в противен случай ще се получат изцяло задушени и варени, а не пържени.
Отначало запържвате на силен огън едната страна за 1-2 минути. Намалявате котлона и продължавате да пържите още 3-4 минути. Същото повтаряте и с другата страна. После можете да задушите кюфтетата под капак за 7-8 минути.
По принцип са достатъчни 20 минути за пърженето на всякакви кюфтета. В случай, че се съмнявате, боднете едно от тях с вилица: леко изтичане на сок показва, че е готово.