Не е нужно да хапвате супа, само когато сте болни или не се чувствате добре. Супите са полезни, вкусни, леки и чудесни за хората, които искат да свалят килограми. Разбира се, говорим за домашно приготвените суми. Ако ви се прииска да запретнете ръкави и да си сготвите една вкусна супа още сега, ето някои тайни, които ще ви помогнат да направите перфектната супа!
1. Готвене на ниска температура – не оставяйте супата да ври, а да къкри да ниска степен на котлона, защото високата температура извлича полезните свойства на съставките ѝ. Бавното готвене е препоръчително за всякакви ястия, в това число и супите. Ако следващия път готвите по този начин, със сигурност ще усетите разликата във вкуса.
2. Зеленчуци – трик, който едва ли ползвате, е да готвите супа с цели зеленчуци, без да ги режете. По време на готвене, те омекват и лесно може да ги пасирате. Когато ги оставяте цели, може да хапнете всичките им полезни хранителни вещества и витамини.
3. Сгъстяване – обикновено го правите с брашно, но днес ви предлагаме да го заменим с картоф, бобово растение и филийка стар хляб. Опитайте да добавите едно от трите неща при следващо готвене на супата, ще стане още по-апетитна.
4. Тайна съставка – всеки майстор-готвач си има. Нека вашата бъде пармезанът. Той придава невероятен вкус на супата и си струва да бъде част от нея. Ако не разполагате с пармезан, може да добавите обикновено сирене, което всички у дома предпочитат.
5. Течност – не изхвърляйте течността от супата, а я сгответе със зеленчуци например. Може да ви дойде и друга идея, важното е да не я хвърляте.
6. Варене – внимавайте с варенето, ако добавяте фиде в супата. То и зърнените продукти трябва да се варят по указание на опаковката, не повече, защото няма да бъдат вкусни. Пресметнете това време, когато започнете да готвите супата.
7. Подправките – най-апетитна става супата, когато към нея се добавят пресни подправки. Ако си ги отглеждате в саксия на ръка разстояние, още по-добре. При тях важното е да се поставят накрая, защото ако овкусите гозбата в началото, те ще се усвоят в нея и ще загубят вкуса и аромата си.
8. Опитване – винаги опитвайте и доовкусявайте супата според подправката, която ѝ липсва. Може да добавите оцет, лимон, сол или черен пипер, а защо не и прясна подправка. Няма да знаете, ако не опитвате. Направете го и непосредствено преди сервиране, за да гостите близките си с най-вкусната домашна супа, която някога са опитвали!