Трябва да има контрол върху начина, по който работи софтуера на машините за гласуване. Затова е разумно да се броят контролни разписки. Това заяви зам.-председателят на ЦИК Цветозар Томов – с уточнение, че той лично е против ръчното им броене. Днес, рано следобед се очаква решението на Административния съд по жалбите на „Демократична България”, „Продължаваме промяната”, ИБГНИ, адвокат Петър Славов и Мартин Димитров.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Защо трябва да се броят всички контролни разписки обаче, попита Томов и даде пример – все едно всяка пита кашкавал да се проверява от Агенцията при храните преди да отиде на пазара. Трябва представителна извадка – иначе елиминираме едно от най-големите предимства на машинното гласуване, т.е. да няма изцяло човешки фактор при броенето. С други думи, максимална възможност за грешки.
Томов каза, че при разлика между машинния протокол и преброяване от хора на разписките се зачита машинния протокол – така било по закон.
По думите на Томов, няма да има опашки при гласуването, ако активността е като тази на изборите на април. Тя беше по-висока от изборите през лятото. Няма съществени различия между здравния протокол от юли и сега – здравният протокол е разпратен, уточни той.
На въпрос дали трябва да е същият протоколът, след като през юли имаше многократно по-малко нови и активни случаи. Сега може да има 200 000 души под карантина – може да не стигнат подвижните избирателни секции, каза Томов. И призна, че ЦИК вероятно ще е изправена пред търсене на алтернативни решения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество