"България ще се присъедини към други пет държави, които водят дело в Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) във връзка с отнети деца в Норвегия." Това каза министърът на външните работи Екатерина Захариева. Тя уточни, че случаите с отнети българчета са 5-6.
Още: Кремълски печат за "Възраждане" - официални партньори на партията на Путин (ВИДЕО)
Още: Калин Стоянов vs Иван Демерджиев: Обвинения в лъжи и нападки
"Норвежката система е различна. Когато при нас има проблеми в едно семейство, работата на институциите е да помогне да се решат проблемите, така че детето да остане в семейството. Ние считаме това за най-добрата среда. В Норвегия детето не се счита за собственост, а за отделна и пълноправна личност, която не може да бъде насилвана по какъвто и да било начин", коментира още външният министър.
Захариева беше категорична, че в скандинавската страна няма тенденциозно отношение към смесените двойки и бракове, заради което да се отнемат повече деца на чужденци, отколкото такива на норвежци.
Вотът на недоверие
Още: Ясен Дараков: Бъдещият български посланик в САЩ трябва да е млад и нахален
Още: Божидар Божанов: Това, което стана в ДПС, не може да се случи в "Да, България"
"Вотът на недоверие на БСП няма да бъде успешен, коалицията е стабилна. Той има за цел да отклони вниманието от успехите на България по време на европредседателството", коментира министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Красимир Вълчев: Не предлагаме задължителна религия, а час по възпитание в добродетели
Още: "Конфликтът с Радев държи статуквото": Цветан Цветанов за Борисов, Пеевски и Демерджиев (ВИДЕО)
Захариева допълни, че "всеки един от министрите би трябвало да е готов да си тръгне ако се счита изчерпан или премиерът реши, че не се е справил. За съжаление всеки един случай се използва за политически атаки – не беше приятно нито бягството, нито последвалото убийство на Владимир Пелов, но реформи в системата на МВР се правят."
По повод приетата и след това отхвърлена оставка на социалния министър Бисер Петков, Захариева коментира, че законът за хората с увреждания е внесен, като до петък ще се правят изчисления и оценка дали ще е от полза на хората с увреждания.
На въпрос дали след края на европейското председателство се готвят рокади във властта, Захариева отговори, че само премиерът Бойко Борисов може да отговори на този въпрос.
Още: Ивайло Мирчев: Време е за по-тясна интеграция с ДСБ
Още: Политолог: Радев върши чудесна работа на американците, обира проруския вот и го хвърля в канавката
Република Северна Македония
Външният министър коментира, че името, за което са се споразумели Атина и Скопие е добро, но въпреки това не е виждала целия договор.
"Името Илинденска Македония със сигурност не беше толкова добро име за България, освен ако идеята не е била да се подчертае част от общата ни история”, коментира още Захариева. Тя е категорична, че страната ни няма териториални претенции.