Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВСС отстрани временно Веселин Пенгезов и Петър Петров

15 май 2014, 11:19 часа • 15916 прочитания

ВСС отстрани временно председателя на Софийският апелативен съд Веселин Пенгезов до приключване на наказателното производство срещу него, предаде БГНЕС.

Главния прокурор Сотир Цацаров внесе искане за временно отстраняване от длъжност, след като Пенгезов стана обвиняем.

От 20 гласували кадровици "за" бяха 16, 1 беше против, а 3 се въздържаха.

Освен Пенгезов, членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) взеха решение за временно отстраняване и на Петър Петков от поста съдия-председател на Военно-апелативния съд. Решението за отстраняване на Петков беше взето с 16 гласа „за”, 0 „против”, 4 „въздържали се”.

Историята

През 2008 година председателстваният от Веселин Пенгезов Военноапелативен съд печели проект по оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК). Той е на стойност 730 хил. лв. (реално усвоените средства са с 200 хил. лв. по-малко). Основната част от тях (402 хил. лв.) отиват за "Интегрирана информационна система за прозрачност във военните съдилища".

Обвинението срещу съдия Пенгезов, който е председател на Софийския апелативен съд и срещу съдия Петков е за длъжностно присвояване по проекта за изготвяне на софтуер за военните съдилища в София и Плевен. Според прокуратурата това е станало със знанието на Мария Дивизиева, която по това време е заместник-министър на държавната администрация и шеф на ОП "Административен капацитет" и е съветвала Пенгезов и Петков как да прикрият, че не са обявили обществена поръчка, а вместо това са раздавали пари на физически лица. Взето е решение двата големи договора, свързани с проектирането (182 хил. лв.) и изграждането (220 хил. лв) на софтуера, да бъдат разбити на девет малки, чиято стойност е под 50 хил. лв. По този начин изпълнител може да се избере само със събирането на три оферти и да не се открива процедура по Закона за обществените поръчки. Последваха изказвания на Николай Василев и на Сергей Станишев в защита на Дивизиева.

След като напуска МДААР и ОПАК, Мария Дивизиева става управляващ директор на "Експат груп", част от финансовата група "Експат капитал", в която и сега изпълнителен директор и член на съвета на директорите е бившият началник на Дивизиева - министърът на държавната администрация в тройната коалиция  Николай Василев. През 2008 година в групата "Експат капитал" е учредено дружеството "Експат бета", като акции при учредяването записват и две фирми, които са изпълнявали поръчки, финансирани по ОПАК по времето, когато Николай Василев е бил министър. Сред тях е "Актив груп" на Моника Йосифова-Станишева.

Според ГЕРБ Дивизиева трябва да бъде незабавно освободена, тъй като заради случая "Пенгезов" и обвинението срещу нея й се забранява достъп до класифицирана информация. Това пречи на работата на България със съюзниците от НАТО, тъй като в нейния процес се гледат и документи с гриф "Строго секретно".

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес