Всички основни критики срещу ДПС - и корупционните практики, и неформалното и нелегитимно влияние върху институциите, бяха потвърдени от самото ДПС в рамките на скандалите, които се разиграват.
Още: Васил Терзиев: Решението да се смени шефът на "Метрополитен" е безобразно
Още: Предозиране: Според ИТН за 100 дни правителството е свършило работа като за 3 години
Това каза в интервю за БНР Даниел Смилов, политолог и специалист по сравнително конституционно право, програмен директор на Центъра за либерални стратегии.
"Пеевски успя да вземе предимство, но в дългосрочен план участието му в българската политика и управлението на страната става още по-проблематично, защото разполага с недопустими ресурси", изрази мнение той. "Явно напрежения са се трупали, но разделянето стана по повод съставянето на правителството на малцинството на ГЕРБ с първия мандат. Тогава, за да не мине това правителство, за което г-н Пеевски беше намерил нужното мнозинство от 5-6 човека от "Величие", самото ДПС на практика се разцепи", припомни Смилов.
Още: Финансовият министър обвини Радев за дупката в бюджета и му напомни за "Боташ"
По думите му и Доган, и Борисов са се изплашили, че в дългосрочен план това мнозинство ще доведе до негативи и за двете партии, изтъкна той. Политологът изрази разочарование от решението на ВАС, което по думите му не е било толкова добре документирано, колкото това на ЦИК.
"Има напълно блокирана партия с двама лидери. Единият желае едно, другият – друго. Органите на тази партия не могат да вземат решения с нужните мнозинства. Неутралните институции не би трябвало да вземат страна в такъв спор", отбеляза Смилов и допълни: "ВАС, вместо да вземе този балансиран и неутрален подход, с аргументи, които са доста спорни не само политически, но и юридически, даде предимство на фракцията на Делян Пеевски."
Още: Изготвихме 10 нормативни акта: Георги Георгиев с отчет за 100 дни на поста
Аргументът първи по време - първи по право е доста слаб, посочи политологът относно регистрацията на партията за изборите.
"Тук имаме резултат, който се преследва, и се търсят аргументи, които са доста спорни и изглеждат нелогично. Съдът отказа да разгледа казуса по същество – че ДПС е блокирана партия и няма как да заяви воля в една или друга посока. Името ѝ не може да бъде използвано от един или друг играч без помощ от приятелски институции."
Още: Следващият български посланик в САЩ: Много имена и кандитати, трудно съгласие (СНИМКИ)
Още: ЦИК отхвърли искането на Чакъров да извади ДПС от коалицията на Пеевски
Снимка: БГНЕС
Запитан какво следва от решението на ВАС и може ли Пеевски да разчита на избирателите на ДПС, Даниел Смилов прогнозира, че "сериозна част от избирателите на ДПС ще бъдат много притеснени, ако не и ядосани от такъв опит за партийно рейдърство, защото наистина имаме вземане на официалното име чрез държавни институции".
Пеевски ще си спечели доста врагове сред част от електората на ДПС. Той разчита по-конформистки настроената част от електората, допълни той и не изключи "отлив на гласуващи заради тези неразбории вътре в партията". Причината за разпадането на ДПС са различните визии на Доган и Пеевски за бъдещето на тази формация, смята политологът.
Още: Пеевски: Ахмед Доган е от земеделците (ВИДЕО)