"Росица Желева (бел.ред. служебният министър на финансите) е казала, че въпреки излишъка не може да се гарантира, че няма да излезем на дефицит. Моят единствен въпрос е - за какво ще се изхарчат тези допълнителни 12 милиарда лева, за които разбрах, че се е говорело? Може би, за да си купим евтин руски газ?"
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Това коментира бившият вицепремиер и финансов министър Асен Василев по време на посещение на "Продължаваме промяната" на нефтеното пристанище на "Лукойл Нефтохим" в Бургас.
Поводът за изказването му идва след като Велкова говори по темата и определи като невъзможна втора актуализация на държавния бюджет за 2022 г.
"Министър Велкова много добре знае, че това, което по-рано е изнесено, е вярно. Знаете, че бюджетът към 31 юли беше с 1,5 милиард лева излишък, предполагам, че към август месец също ще е с излишък", коментира думите ѝ нейният предшественик.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Заедно с Василев в Бургас бе и бившият премиер Кирил Петков. Двамата подчертаха, че пристанището в Росенец, което е единствената възможна точка за разтоварването на петрол в страната, е дадено на концесия през 2011 г. за 35 години за сумата от 1 милион лева.
"Петрол няма как да влезе в страната с влакови композиции. Монополната точка в страната е дадена на "Лукойл Нефтохим" за парите, с които се наемат три големи магазина в мол", каза Асен Василев.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Той обясни, че при проверка като служебен министър на финансите е установил, че има само един митничар на цялата територия на пристанището - общо седем са работели на смени. Василев изтъкна, че след проверката вече има истински митнически пункт, както и че от НАП са направили ревизия на обекта.
"Вследствие на това, след 15 години загуба, "Лукойл" тази година плати данък печалба. Тук се разтоварва руски петрол, успяхме да го договорим с ЕК, така че цените в България да са значително по-ниски", каза бившият вицепремиер.
Асен Василев посочи, че държавите, които ползват руски петрол, са България, Унгария, Чехия и отчасти Румъния и че цените на руския петрол в тях са между 3 и 3,20 при едни и същи данъци и акцизи, а в Гърция цените за петрол за 3,97 евро. "Всички тези спекулации, които чуваме от ГЕРБ за петрола и бензина, са пълни спекулации, освен ако не смятате, че и Орбан краде по едно левче", заяви той.
От своя страна Кирил Петков посочи, че в Комисията за защита на конкуренцията работят само кадри на ГЕРБ.
“Когато чуете Борисов да говори за левче, питайте го как ще вкара нефта, къде ще го преработва, къде ще го продава и защо неговите хора в КЗК не правят нищо по повод цената? Хубавата новина е, че въпреки всичко, българското правителство успя да договори дерогацията за българския петрол като една от двете страни в ЕС. Цената ни е равна или по-добра от всички други страни в Европа", посочи той.
Василев допълни, че според ПП следващата стъпка е да се "разбие КЗК", така че да може да има други входни точки на петрол в държавата.