Теодора Таскова ще стане туристическо аташе на България в Истанбул. Това съобщи днес директорът на Международната дирекция на министерството на туризма Георги Алипиев. Той говори на кръглата маса "Възможности за сътрудничество между България и Турция в областта на здравеопазването и балнеологията", която се проведе в Истанбул в рамките на Международния бизнес и инвестиционен форум, организиран от Българската агенция за инвестиции.
Георги Алипиев представи Теодора Таскова по време на кръглата маса. Модератор на панела бе Бурхан Немутлу, председател на Управителния съвет на Българско-турската търговско - индустриална камара (БТТИК) и собственик на хотел "Регнум".
В България има четири сезона и като инвеститори можем да работим през повечето месеци в страната, каза Немутлу, цитиран от БТА. "Близо до Банско се намира село Баня. Там съзрях, че има потенциал във връзка с минералните води, след което направихме спа център. Благодарение на тази инвестиция помогнахме на целия регион по отношение на работната сила", изтъкна Немутлу, като добави, че препоръката му към колегите е да мислят по-цялостно и конкретно по отношение на инвестициите им. Когато става дума за зимен и летен туризъм нещата са отчетливи, но при балнеотуризма нещата са различни, посочи още той.
Милена Иванова, собственик на хотел "Севтополис" на свой ред каза, че България е на второ място в Европа по богатство на минерални извори, над 600 от които се използват. "Има от студени - с температура 12 градуса, до много горещи води. Характерно за нашите води е техният дълбочинен произход. Може да добавим други природни фактори, включително находища за лиманна кал", каза Иванова. Тя изтъкна, че България е голям производител на етерични масла и добави, че в страната има над 1100 билки.
Имаме четири сезона, имаме много курорти, които повече от 100 години са известни в Европа и са с голям опит в балнеологията, посочи Иванова и каза още, че друг фактор (за развитието на туризма - бел. авт. ) освен природните ресурси са висококвалифицираните кадри.
На панела говори и д-р Венелина Филипова Атанасова, управител на "Аджибадем сити клиник". Проектът стартира през 2016 г. с встъпването на бранда "Аджибадем" в България. Оттогава досега групата притежава три медицински центъра. Като цяло болничната група разполага с над 1000 легла, каза д-р Атанасова, като добави, че в болниците се извършват над 400 000 прегледа годишно, над 65 000 операции и над 22 000 процедури.
Новият бранд показа, че може да се комбинират добрите медицински практики на турските медици, внедряване на високи технологии в диагностика и лечение и комбинация с изключително добра експертиза и клинични умения на лекари и др. специалисти. В бранша на здравеопазването високите технологии са предпоставка за успех, но без добрата инфраструктура и участието на човешкия фактор успехите няма да дойдат толкова лесно, посочи тя.
Д-р Атанасова каза още, че сферата на здравеопазването носи своята специфика, като изтъкна големите различия в системите на здравеопазването в България и Турция. В кръглата маса взеха участие кметът на Кърджали Хасан Азис, на Видин - Цветан Ценков и на Свищов - Генчо Генчев.
Хасан Азис изтъкна, че Кърджали се намира на важен стратегически път - на Трансевропейския коридор номер 9.
Кърджали е известен не само в България, но и в Европа, тъй като наложихме града "като столица на толерантността", посочи той.
За бизнеса е много важна и самата локация на града, който се намира на еднакво разстояние от Одрин и Комотини. Пътят на турските инвестиции минава през Кърджали, добави Азис.
Той каза, че градът е на четвърто място в страната по издадени разрешения за строителство. През последните години категорично нараства броят на чуждестранните инвестиции в Кърджали. Два сектора се развиват много бързо – строителство и машиностроене; следват автомобилостроене и туризъм, посочи Азис и добави, че община Кърджали е много активна при привличане на чуждестранни инвестиции.
Кметът на Видин Цветан Ценков посочи, че в района са едни от най-целебните води в България (сероводородни и питейни) и една от най-важните цели на туризма там е развитието на балнеолечението. Кметът на Свищов Генчев информира гостите на кръглата маса, че градът му има вековна история. Той посочи, че община Свищов има разкрити три минерални извори с богато качество на водата. Общината, заедно с БАИ, ще гарантира Вашите инвестиции, добави кметът на Свищов.