Възможността да опазим страната си от епидемията на африканска чума по свинете е да бъдем изключително стриктни, изпълнявайки превенционни мерки.
Това каза министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева пред журналисти в парламента във връзка с африканската чума по свинете в Плевенско, предаде „Фокус“.
„Африканската чума по свинете е едно много опасно заболяване, много бързо и лесно разпространяващо се дори и по механичен начин. Лечение за него няма. Ваксина няма. Икономическите загуби са огромни. Единственото положително е, че няма риск и опасност за здравето на хората като такива, но те са преносители на този вирус“, допълни Танева.
Тя припомни, че африканската чума влиза в Европа 2014 г. „В България за първи път и първо огнище в тип заден двор има установено през 2018 г.
Вчера второ огнище на домашно прасе се установи, други такива 23 диви свине има установени от миналата и тази година", уточни земеделският министър.
Тя допълни, че над Дунава в съседна Румъния има над 1100 огнища и са изклани на 250 хил. свине. „В понеделник в Министерство на земеделието, храните и горите съм поканила на среща областните управители в Северна България, БАБХ, директорите на горските предприятия“, съобщи Танева.
Тя поясни, че ходенето в гората не само за лов, а и за билки е най-рисково. Според нея трябва всички да са безкомпромисни в мерките, които се взимат.
"Мислим за възможен механизъм стопаните на евтанизираните свине да бъдат обезщетени", разкри още тя.
"Евтанизираните животни са 36 домашни тип заден двор", каза тя и поясни, че те не са регистрирани, което означава, че не са спазвани мерки за биосигурност.
"Въпреки това, във вторник планираме управителен съвет на Държавен фонд "Земеделие". Мислим за възможен механизъм, по които стопаните, на които бяха евтанизирани животните да получат определено обезщетение.
Единствено заради това хората, които имат домашни свине в тип заден двор ясно да разберат отговорността, която се носи, особено във високорисковите зони", допълни Танева.
Тя напомни, че в България има над 600 хил. свине и добре развито индустриално свиневъдство. "Не бива по никакъв начин да допускаме съвсем прагматично подобен риск и подобно заболяване, защото това ще се отрази в крайна сметка и на българския консуматор. В момента ние консумираме значителна част от свинското месо, собствено производство", каза още министърът.