Де факто няма механизъм за мониторинг над България. Не изпращаме никакви доклади. Наистина обаче процедурата не е приключила и трябва да се вземе финално решение на Еврокомисията.
Това заяви вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева в отговор на въпрос от Крум Зарков от БСП по време на парламентарния контрол. Тя обясни забавянето на решението за отпадане на мониторинга с пандемията от COVID-19.
Еврокомисията ни увери, че не планира нов доклад, категорична бе Захариева.
През годините бяха извършени редица реформи и тези усилия бяха оценени в докладите от 2018 и 2019 г., когато ЕК заключи, че страната ни е изпълнила всички ангажименти по механизма, обясни тя. И напомни, че положителната оценка за страната ни е потвърдена и от външната комисия на ЕП.
Това не ни отказва да продължаваме с реформите, те трябва да се правят не заради Брюксел, Берлин, Хага или Париж, а заради българските граждани, каза още Захариева.
Тя обясни, че ще има нов механизъм за всички държави - членки на ЕС. Той обаче ще е с превантивен, а не със задължителен характер.
До момента, официално решение за приключване на Механизма за сътрудничество и проверка не е взимано. Това каза от парламентарната трибуна Крум Зарков.
Вместо това, в препоръка по друг механизъм, Съветът на ЕС счита за нужно да припомни съществуването на специалния мониторингов механизъм и да заяви, цитирам – „Продължават да са налице редица предизвикателства, по-специално гарантирането на ефективни наказателни разследвания, уравновесяването на натовареността между съдилищата и рационализирането на местните прокуратури." И още повече- Комисията продължава да наблюдава съдебната реформа и борбата с корупцията в България“, подчерта Зарков.
„Един от показателите, които използва Европейската комисия, когато подготвя своите доклади, са проучванията на Евробарометър за възприятието на гражданите по отношение на корупцията в техните страни. Такова проучване беше отпечатано преди няколко дни и според него 80% от българите смятат, че корупцията е широкоразпространена в България.
Още повече, 51% от тях смятат също, че нивото на корупцията у нас се е увеличила през последните 3 години“, каза Зарков. Той посочи, че парадоксът, при който Европейската комисия казва, че България е изпълнила някакви формални критерии, но хората не ги виждат, води до това, че Механизмът за сътрудничество и проверка още не е отменен.
Според Зарков правителството има същия проблем в комуникацията си с евроинституциите, какъвто има и с българските граждани – не им казва истината.
„Истината е, че всичко си върви постарому. Истината е, че говори на Европа врели-некипели и тя го знае. Изпусната реплика от министър Танева преди няколко дни може и да е била изведена от контекста, но добре показва начина на мислене, а именно – ще покрием нещо, за да не ни разберат какви сме, пък после ще продължим постарому“, смята социалистът.
„Според министър Захариева де факто няма Механизъм, защото няма доклад. Де юре обаче има. В България се получава обратното – де юре има институции и Конституция, де факто обаче силните на деня правят каквото си искат под благосклонния поглед на едно слабо правителство“, каза още Крум Зарков.
Припомняме, че доклад на ЕК предизвика множество полемики в страната. Слави Трифонов обвини Захариева в лъжа, именно заради твърдението й, че мониторинг над България вече няма.
Външният ни министър не просто лъже, а направо.... нямам думи да опиша какво прави. Това е толкова абсурдно, нелепо, дори престъпно, че направо е сюрреалистично. Европейската комисия заявява, че мониторингът над България не е паднал, а външният министър на България заявява, че е паднал", написа Трифонов.
Искри прехвърчаха и в пленарната зала, където БСП поиска оставката на Данаил Кирилов заради мониторинга. Управляващите от ГЕРБ обявиха, че БСП прави невярна интерпретация.
На въпрос на Зарков как ще се отразят корупционните скандали у нас, Захариева отговори:
"Скандали, предизвикани от един човек, който се укрива, не може да се отразят на решението на ЕК", категорична бе вицепремиерката.