Според главния прокурор докладът на ЕК е най-добрият до момента

16 ноември 2017, 20:31 часа • 1683 | прочитания

Този доклад на ЕК е най-добрият от момента, в който механизмът е започнал да функционира - ясно показва, че ако темпът в страната продължи по този начин, до края на мандата на тази ЕК България ще успее да излезе от механизма за сътрудничество и проверка.

Още: „Трудно ще му бъде простено, че повдигна темата с пловдивските полицаи“: Радев застана зад Демерджиев

Още: Следващият български посланик в САЩ: Много имена и кандитати, трудно съгласие (СНИМКИ)

Това заяви днес пред медиите в парламента главният прокурор Сотир Цацаров след като бе изслушан от депутатите в Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата, предаде БГНЕС.

Очевидно е, че трябва да се съсредоточат до въпросните препоръки, а и за първи път не се дават нови, продължи Цацаров.

Колкото и някой да спекулира, че докладът бил шамар или че би трябвало да се преведе от брюкселски на български език, тези изказвания показват само едно - механизмът и докладите продължават да бъдат един инструмент за вътрешно-политически борби, по силата на който се дава терен за борба между управляващи и опозиция, смята Цацаров.

Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ

Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка

Докладът от полезно средство се превърна в един вътрешно-политически инструмент, поясни той. Прагматичното в него е, че се посочват съвсем ясни перспективи за приключване на механизма, отбеляза главният прокурор.

По отношение на настояването на мнозинството в НС за отпадане на давността на приватизационните сделки Цацаров обясни, че когато такъв акт стане факт, тогава може да се коментира обстойно.

Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник

Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране

"В случая има намерение за промяна в конституцията. Но има една друга страна - години минаха и приватизационните сделки отшумяха, а справедливост, все пак, трябва да има, защото тя по никакъв начин не бе въздадена", каза той. И даде пример за приватизационни договори, които впоследствие са били изменени с анекси, със спаднали изисквания за запазване на работни места, за инвестиции, и за какво ли не.

По отношение на това кой какво е казал за наркотрафиканти в НС, Цацаров коментира, че това са политически изказвания и такива изрази в тази страда са доста силни, защото такова е нейното предназначение. Но да се хаби ресурс на прокуратурата за политически изказвания, били то на премиера, или на лидера на опозицията, някак си ми се струва доста пресилено, отсече той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес