В управляващата коалиция има разнобой по отношение на Еврозоната. БСП и "Има такъв народ" са против влизането на България в Еврозоната. Трябва управляващите да са наясно с едно нещо - ние като опозиция ще бъдем конструктивни и яростни, когато не се случват правилните неща. От думите на депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев пред БНР обаче не стана ясно дали опозицията в 51-ото Народно събрание ще поиска вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков по отношение на влизане на България в Еврозоната, въпреки многократни въпроси, които зададе водещата на "Неделя 150" по Националното радио.
Припомняме, че вчера в интервю за националната телевизия премиерът Росен Желязков обяви, че след 18 февруари ще поискаме конвергентен доклад за готовността на страната ни за влизане в еврозоната. Той посочи, че бюджетът, който ще бъде предложен, трябва да е с таван на дефицита до 3 %. "В приоритетите, които записахме заедно с "Демократична България" в коалиционното споразумение, присъединяването към еврозоната е основна цел и приоритет", подчерта Желязков. Той посочи, че страната ни трябва да покрие изисквания за дълг, инфлация и дефицит. И в момента, в който ги покрие да подаде искане за конвергентен доклад. "Ние не търсим прозорец, а устойчивост на публичните финанси", изтъкна премиерът.
Той подчерта, че ПП-ДБ винаги ще си отстоява приоритети и ще бъде в опозиция на правителството. Ивайло Мирчев добави, че ПП-ДБ няма да бъдат петото колело на властта.
Още: Ивайло Мирчев: ГЕРБ имат пето колело в управлението - "Възраждане"
Ивайло Мирчев бе категоричен, че ПП-ДБ имат своите аргументи за свалянето на депутатските имунитети. Делян Пеевски не може да бъде лидер на опозицията по няколко причини. Делян Пеевски беше взел "Булгартабак" и "Лафка" и те фалираха. Делян Пеевски разруши ДПС и няма как да бъде лидер на опозицията, категоричен бе Ивайло Мирчев.
Има ли страх в Бойко Борисов от протести на жълтите павета?
Ивайло Мирчев запита какво направи Борисов, когато Пеевски го нарече Мечо? Какво направи Борисов, когато Хамид Хамид го нападна от трибуната на Народното събрание, когато депутатът от ДПС-Ново начало го нарече "зайчарника в Банкя". Бойко Борисов се страхува от Делян Пеевски, но защо се е докарал дотам, лично той трябва да ви отговори, призова Мирчев.
Въпреки въпроса има ли страх в бившия премиер и настоящ лидер на ГЕРБ Бойко Борисов от протести на жълтите павета, кабинетът "Желязков" тръгна с положителен рейтинг.
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
След седем поредни парламентарни избора и продължителна политическа нестабилност, българското общество показва ясни предпочитания за стабилност. Според изследване* на агенция "Алфа Рисърч", 69% от анкетираните подкрепят съставянето на кабинета "Желязков" като по-добра алтернатива на поредни предсрочни избори. Само 19% от запитаните предпочитат нов вот.
Причините за това предпочитание включват разочарованието от честите избори, неспособността им да разрешат политическата криза и нарастващото съмнение в честността на изборния процес. Подкрепата за редовно правителство е силно изразена сред симпатизантите на почти всички партии, с изключение на тези на МЕЧ, където мненията са разделени.Новото правителство започва с относително позитивен старт: 39% от анкетираните го оценяват положително, докато 29% изразяват негативно мнение. В сравнение с други кабинети от последните 15 години, този рейтинг е сходен с началните позиции на правителството на Кирил Петков (35% положителни срещу 23% отрицателни) и отстъпва само на първия кабинет на Бойко Борисов през 2009 г. (47% положителни срещу 8% отрицателни)
Поддръжката е най-силна сред симпатизантите на ГЕРБ и ДПС – ДПС (Ахмед Доган), докато избирателите на опозиционни партии като МЕЧ и ПП-ДБ са по-скептични.
Премиерът Росен Желязков предизвиква поляризирани мнения – 29% изразяват доверие, а 26% недоверие. Най-големият дял от анкетираните (46%) все още нямат мнение за него, което оставя възможност за премиера да спечели обществено доверие чрез действията си.
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
По-високата подкрепа за правителството спрямо премиера се дължи на факта, че Желязков е тясно свързан с ГЕРБ, което води до по-сдържана подкрепа от страна на симпатизантите на коалиционните партньори.
*Изследването е проведено в периода 15 - 20 януари сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните.
Още: Пеевски има влияние и министри в кабинета "Желязков": Говори Иво Мирчев