Американското правителство не подкрепя проекта „Турски поток”. Това заяви заместник-държавният секретар на Съединените щати Джон Съливан в интервю за "120 минути" по btv.
Още: От готвачи до изпълнителни директори: Над 500 души са освободени и назначени в социалните агенции
Още: Боряна Димитрова: Ако първият мандат се провали, това чака и следващите
Заместник-държавният секретар на Съединените щати Джон Съливан е на дипломатическа обиколка, която включва пет държави, сред които е и България. Предишния път, когато трима американски сенатори посетиха страната ни през 2014 г., беше обявен краят на „Южен поток”.
"Бих казал, че енергийната независимост и диверсификация са много важни за всяка държава като въпрос на национална сигурност. Мога да говоря като американски гражданин. Много добре си спомням какво се случи в Щатите, когато бяхме зависими от чуждестранни източници на нефт, ембаргото на нефта през 70-те години на миналия век. За десетилетия САЩ работи усърдно за изграждане на по-голяма енергийна независимост. През последното десетилетие чрез технологични и други иновации сме станали износител на енергия, което е страхотно за нашата национална сигурност. С това послание идвам в София, да се опита да диферсифицира своите източници на енергия, било то от газ от множество източници, не само от един, или атомно гориво, идващо от множество източници. Идеята е, че множеството източници намаляват риска, а рискът би могъл да бъде например природно бедствие. Ако нещо се случи и се прекъсне газопреносна тръба, изцяло необвързано с политическо решение, това би могло да доведе до огромна икономическа дислокация в страната, ако е била твърде зависима от един източник на енергия.", заяви Съливан
"Както и за „Северен поток II”, американското правителство не подкрепя „Турски поток”. Това, което подкрепяме, както казах по-рано, е енергийна диверсификация. С представители на правителството говорихме за проектите за интерконектори Гърция – България и Сърбия – България, които биха диверсифицирали източниците на газ.", продължи той.
Още: Първан Симеонов: Мълчанието на политиците е добър знак
Още: Димитър Ганев: Радев дава максимален толеранс да се постигне консенсус за редовен кабинет
За избора на нови изтребители , който предстои на България, Съливан коментира: "Вярваме, че изтребителят Ф-16 блок 70 е най-напредналата и модерна оръжейна система. Тя е най-подходяща за отбраната на България, за участието на България със съюзниците в НАТО при взаимните ни ангажименти. Нашето мнение е, че изтребителят „Грипен” не може да се сравнява. Все едно да сравняваш ябълки и портокали. Ф-16 е оръжейна система, доказана в битки, използвана от съюзниците в НАТО в Гърция, в Румъния, от съюзници извън НАТО като Израел. Има причина тези държави да изберат Ф-16. Това е способна машина. Предложението, което САЩ отправя, оръжейните системи, които „Локхийд Мартин” продава, използва напреднали технологии, които просто не са налични на „Грипен”. Не е справедливо сравнението да се брои количеството на изтребители, да се сравняват 8 спрямо 10. 8-те Ф-16 са забележителни оръжейни системи, които са се доказвали многократно във времето. В крайна сметка решението е на правителството на България и на народа на България, да решат какво е правилно за тяхната национална сигурност"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Илхан Кючюк: Пеевски е дяволско начало в политиката, ще обжалваме решенията му (ВИДЕО)
Още: В нов законопроект: ПП-ДБ борят изборните измами със специални преброителни центрове