Само лидерите в коалицията между ГЕРБ и патриотите ще взимат решения

27 април 2017, 14:30 часа • 1973 | прочитания

Политически съвет, в който ще влизат по трима представители от ГЕРБ и "Обединени патриоти", ще взима решенията в третия кабинет "Борисов".

Още: Мартин Димитров: Има два вида опозиция - проруската и ние

Още: Хасан Азис: Оставаме в мнозинството заради еврозоната, решението е съгласувано с Доган

Това става ясно от коалиционното споразумение между двете партньорски формации, подписано непосредствено преди президентът Румен Радев да връчи мандата за съставяне на правителство на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и председателя на парламентарната група на партията Цветан Цветанов.

Коалиционното споразумение предвижда решенията да се вземат с консенсус от шестчленен политически съвет, в който, от една страна са председателите на партиите от патриотичния съюз - Каракачанов, Симеонов и Сидеров, от друга, на ГЕРБ - Борисов, заместникът му в партията Цветан Цветанов.

Засега третият от ГЕРБ не е ясен. Решенията ще се вземат с консенсус.

Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)

Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)

От документа, подписан от Борисов и лидерите на "патриотите" Валери Симеонов, Волен Сидеров и Красимир Каракачанов, става ясно още, че министри ще могат да бъдат, както политически лица, така и експерти, припознати от формациите.

Коалиционното споразумение не предвижда назначаване на зам.-министри и членове на политическия кабинет на квотен принцип, каквато индикация беше дадена при преговорите. Записано е обаче, че при поискване на информация от даден сектор коалиционният партньор се задължава да я предостави незабавно.

Структурата на новия кабинет ще включва министър-председател, четирима вицепремиери, министър на финансите, министър на вътрешните работи, министър на регионалното развитие и благоустройството, министър на труда и социалната политика, министър на отбраната, министър на външните работи, министър на правосъдието, министър на образованието, младежта и науката, министър на здравеопазването, министър на културата, министър на околната среда и водите, министър на земеделието и храните, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, министър на икономиката, министър на енергетиката, министър на туризма и министър на физическото възпитание и спорта.

От записаната в документа структура на Министерския съвет става ясно, че няма да има специално безпортфейлно министерство, което да ръководи председателството на страната ни на ЕС.

Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби

Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие

"Конкретното съотношение на страните в изпълнителната власт, както и конкретните позиции в нея се договарят в aнекс, който е неразделна част от настоящото споразумение", се казва още в документа.

Според конституцията бъдещият премиер има срок от 7 дни, в които да предложи състава на следващото правителство, който да бъде гласуван от парламента.

В документа е уточнено, че всички вече постигнати договорки в програмата на управлението се смятат за консенсусни.

Извън тези теми партньорите ще могат да търсят диалог и преговори с всички формации в парламента за постигане на собствените си законодателни виждания.

В документа са описани и конкретните механизми на функциониране на МС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес