Граждани за европейско развитие на България (ГЕРБ) отново не губят на парламентарни избори. Това показват данните от различните екзит полове на големите социлогически агенции. Припомняме, че екзит половете се съставят на база отговори на излезли след като са пуснали вота си избиратели, а не на база реално преброени гласове.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Според резултатите ГЕРБ печели между 31 и 33% от вота. На второ място остава БСП, като разликата с партията на Бойко Борисов съвсем не е голяма, но е достатъчна. БСП се движи в диапазона 28 – 31%.
Доста оспорвано е и след първите две места. Засега изглежда "Обединени патриоти" са на трето място с около 8,2 – 9,3%. ДПС обаче е съвсем близо – в диапазон 7,3 до 9,6%, като в крайна сметка може и да са трети.
Място в парламента изглежда печели и формацията "Воля", начело на която е Веселин Марешки. Дотук резултатът на "Воля" е между 4,3 до 6,1%, като най-вероятно финалният резултат ще е около 4,5 - 5%.
След Марешки обаче става страшно. Много вероятно е 44-тото Народно събрание да е съставено от шест основни политически сили, като шестата се очертава да е коалицията "Реформаторски блок – Глас народен". Дясната коалиция обаче ще трябва да изчака, защото засега върви в диапазона 3,3 – 4,2%. Някои социолози обаче – например "Галъп", дават предимство на формацията на Христо Иванов "Да, България" пред Реформаторите. Засега „Да, България” се движи в рамките на 3-3,4%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Ясно е, че извън парламента остават "Нова република", "АБВ – Движение 21" и ДОСТ. За ДОСТ обаче Андрей Райчев от "Галъп" обясни пред Нова телевизия, че може да се каже точен резултат едва след броене на бюлетини, не след екзит пол. Всички тези политически сили се движат около 2 до 2,7 процента.
При това положение на нещата е много вероятно да бъде съставено правителство в коалиция между ГЕРБ, "Обединени патриоти" и някой измежду "Воля" или "Реформаторски блок – Глас народен", ако Реформаторите влязат в парламента. Би трябвало такава коалиция да може да разчита на около 130 депутати.